Dzisiaj mamy: Poniedziałek 19.08.2019

Karolinka w renowacji. Rozpoczęło się odnawianie kultowej rzeźby

kROLlinkaaaaUbrana w śląski strój ludowy Karolinka znów w pełnej krasie przywita gości Parku Śląskiego. W połowie lipca rozpoczęła się renowacja jednej z najbardziej charakterystycznych rzeźb na jego terenie. Dzięki temu, odzyska ona swój dawny blask i kolor. Efekty będzie można zobaczyć jeszcze latem.

W Parku Śląskim jest kilka kultowych miejsc spotkań. Jednym z nich jest na pewno Karolinka, która ma tu nawet aleję swojego imienia. Wysoki na dziewięć metrów monument, to obok Żyrafy, największa rzeźba w całym parku. – I jedna z najlepiej wyeksponowanych. Mija ją każdy, kto chce skorzystać z głównego wjazdu – przypomina Marcin Rozmarynowicz, który zajmuje się renowacją parkowych rzeźb.

Mozaika i płyty

Autorem rzeźby jest Leopold Trybowski. Prototyp Karolinki został wykonany podczas I Pleneru Galerii Rzeźby Śląskiej w 1963 roku. Zmonumentalizowany dwa lata później, stanął przy alei wiodącej od wejścia głównego do Stadionu Śląskiego. Ta ciekawa kompozycja rzeźbiarsko-architektoniczna, została założona na rzucie zbliżonym do trójkąta. Dolną cześć stanowią trzy, ułożone dośrodkowo, podpory o prostopadłych przekrojach, połączone ze sobą obręczą, wykończoną od góry mozaikowymi, zielonymi i czerwonymi kwiatami. Obręcz stanowi zresztą dolny kraj spódnicy tytułowej Karolinki, jest formą ażuru, wydrążonego we wszystkich trzech ścianach kompozycji. Postać, ukazano jako stojącą kobietę w wianku, z uniesionym rękami, w których trzyma chustę. Elementy dekoracyjne: wianek, chustę, kraj sukni, wykonano w technice czerwonej i zielonej, szklanej mozaiki. Wielobarwna struktura pokrywa też wewnętrzne ściany kompozycji, stanowiąc tło dla wspomnianych ażurów.

Pełna konserwacja

Obecnie, Karolinka nie jest w najlepszej formie. Ma liczne odspojenia, ubytki i wybrakowania. Podpory są spękane, a cała rzeźba zabrudzona, w niektórych miejscach wandale pokryli ją malowidłami. Rzeźba jest teraz oczyszczana z zabrudzeń atmosferycznych, biologicznych i graffiti. Usuwane są też nacieki z zaprawy cementowej. Powstaje dodatkowe zbrojenie, a ubytki są uzupełniane zaprawą z dodatkiem odpowiednich substancji. – Renowacja zakłada pełną konserwację techniczną i estetyczną. Rzeźba wróci do swej pierwotnej formy. Na pewno będzie jaśniejsza niż obecnie – zapewnia Rozmarynowicz. – Całość prac ma się zakończyć jeszcze latem – dodaje.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski