Dzisiaj mamy: Poniedziałek 19.08.2019

Południk 19. już oznaczony. Podobnie jak Greenwich

IMG 0727Znaki, szyna i snop światła – tak zostanie oznaczony 19. południk długości geograficznej wschodniej, który dzieli Polskę na dwie równe części i przechodzi przez Park Śląski, a dokładnie przez aleję Planetarium. Rozstrzygnięto konkurs dotyczący oznakowania pionowego tego miejsca. Wygrał go Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

28 listopada o godzinie 12.30 nastąpi uroczyste otwarcie oznaczonego południka. Przypomnijmy. 19. południk przechodzi przez środkową część Afryki, Serbię, Węgry i Słowację. Polskę dzieli na dwie równe części, co ma bardzo duże znaczenie m.in. w kartografii.

– Właśnie od niego zaczyna się sporządzanie map geodezyjnych. W naszym kraju to jeden z najważniejszych południków – tłumaczy Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Zainteresowanie konkursem nie było duże. Łącznie wpłynęło sześć propozycji. Wśród nich kilka razy powtórzył się pomysł stworzenia ciągu granitowych słupów, z prześwitem wzdłuż południka. – Wybraliśmy rozwiązanie mniej ingerujące w przestrzeń, naszym zdaniem najciekawsze – mówi Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku śląskiego. – Chcieliśmy zdążyć z pracami jeszcze przed zimą. Dlatego wytypowaliśmy opcję technicznie łatwą do wykonania oraz taką, na którą będzie nas stać.

Przebieg południka zostanie oznaczony szyną kolejową. Po jednej i drugiej stronie, staną spore znaki z informacją o następującej treści: „Przechodniu, stoisz w miejscu, przez które przebiega 19. południk długości geograficznej wschodniej. Linia południka została wyznaczona przez Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii dla upamiętnienia 50-lecia utworzenia oddziału oraz 60-lecia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika”. Do tego, przy pobliskiej latarni, zostanie zakonotowane światło, które będzie oświetlać dokładnie linię przebiegu południka.

Uwiecznianie południków, to głównie turystyczna ciekawostka. Przy obeliskach i miejscach wskazujących na ich przebieg, ludzie bardzo chętnie przystają, wymieniają się uwagami, robią zdjęcia. Najpopularniejszy. to oczywiście południk Greenwich w Londynie, gdzie znajduje się słynne królewskie obserwatorium astronomiczne. Właśnie do niego nawiązywać będzie oznaczenie w Parku Śląskim.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski