Dzisiaj mamy: Piątek 17.09.2021

Stadion Śląski areną Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice- Chorzów – Mikołów 2018!

stadionRuszają przygotowania do Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice- Chorzów – Mikołów 2018! Ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju rywalizować będzie m.in. na Stadionie Śląskim i na obiektach katowickiej AWF!

222 dni zostały do startu największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych w 2018 roku! 9 czerwca 2018 r. w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie ruszą XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych i społecznych imprez w przyszłym roku w Polsce.

Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis ziemny, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.

„Przyszłoroczne Igrzyska to ogromne wydarzenie sportowe, ale także organizacyjne i logistyczne. Ponad 200 osób z komitetu organizacyjnego już pracuje nad jak najlepszym przygotowaniem wydarzenia, byśmy wszyscy w czerwcu mogli kibicować zawodnikom Olimpiad Specjalnych, przeżywać ich rywalizację i wspólnie cieszyć się z ich medali. Igrzyska to łącznie ponad 2000 osób z całego kraju, które przyjadą do Katowic, Chorzowa i Mikołowa. Dla Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Śląskie to duże wydarzenie i wyzwanie, ale to nie pierwszy raz, gdy na Śląsku organizujemy dużą sportową imprezę. Każdego roku organizujemy kilkadziesiąt imprez regionalnych i ogólnopolskich, w których biorą udział setki zawodników. Na przełomie sierpnia i września 2017 w Katowicach współorganizowaliśmy Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych. Gościliśmy ponad 100 siatkarzy z 10 krajów, takich jak Azerbejdżan, Finlandia, Niemcy, Rosja, Serbia czy Włochy, którzy rywalizowali w katowickim Spodku” powiedział Dariusz Wosz, Dyrektor Igrzysk.

Mamy nadzieję, że Igrzyska wesprą instytucje centralne, takie jak PFRON i Ministerstwo
Sportu. Jesteśmy w trakcie podpisywania listów intencyjnych i umów z władzami lokalnymi i regionalnymi, wśród nich są między innymi Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz miasta: Katowice, Chorzów i Mikołów.

„To będzie niezapomniane sportowe wydarzenie! Zawodnicy Olimpiad Specjalnych rywalizować będą na największych profesjonalnych obiektach sportowych w Polsce. Pokażą, że sport jest piękny, że łączy ludzi niezależnie od ich doświadczeń życiowych czy pozycji społecznej. W Olimpiadach Specjalnych każdego dnia staramy się pokazać, że każdy z ponad 17 tysięcy naszych sportowców to wyjątkowy człowiek, z niezwykłą pasją do sportu i umiejętnością przełamywania barier. Mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku wszyscy będziemy im kibicować m.in. na trybunach Stadionu Śląskiego!” podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Stadion Śląski będzie jedną z głównych aren Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Rywalizować na nim będą sportowcy sześciu dyscyplin olimpijskich, między innymi lekkoatleci, piłkarze czy tenisiści.

„Od kilku lat na obiektach treningowych Stadionu Śląskiego organizujemy zawody dla szkół specjalnych z Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Wiemy ile satysfakcji i radości przynoszą one zarówno startującym, jak i ich opiekunom. Wiemy też, że niełatwo jest takie zawody przygotować. Dlatego mając ogromne uznanie i szacunek dla organizatorów chcielibyśmy im pomóc w możliwym przez nas zakresie. Cieszę się, że możemy otworzyć arenę główną dla potrzeb tej wyjątkowej imprezy, jaką są Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Zależy nam na tym, aby pokazać, że Stadion Śląski jest otwarty dla wszystkich, dlatego z przyjemnością włączamy się w działania zmierzające do przełamywania stereotypów, w działania, które są pomocne zrozumieć osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Już teraz zachęcam do przyjścia na Stadion Śląski, zachęcam do kibicowania tym niezwykłym sportowcom” powiedział Krzysztof Klimosz, prezes Stadion Śląski Sp. z o.o.

Patronat medialny nad Igrzyskami objęła Telewizja Polska. Relacje z ważnych zawodów Olimpiad Specjalnych można będzie zobaczyć w głównych programach Telewizji Polskiej.
„Idea integracji poprzez rywalizację jest jednym z najpiękniejszych przykładów zaangażowania w sport. Podpisanie umowy patronackiej z Olimpiadami Specjalnymi Polska jest kolejnym dowodem, na to, że TVP wspiera inicjatywy istotne społecznie. Dla Telewizji Polskiej jest zaszczytem, że może podjąć się roli patrona medialnego Igrzysk. Zmagania sportowców Olimpiad Specjalnych, w miarę naszych możliwości programowych, będziemy nagłaśniali na antenach Telewizji Polskiej” powiedział Maciej Stanecki, członek zarządu TVP S.A.

W poniedziałek, 30 października podczas konferencji na jednej z głównych aren Igrzysk, Stadionie Śląskim w Chorzowie, start przygotowań do imprezy ogłosili wspólnie:

Przedstawiciele miast-gospodarzy:
Waldemar Bojarun - Wiceprezydent Miasta Katowice
Wiesław Ciężkowski – Zastępca Prezydenta Miasta Chorzowa
Stanisław Piechula – Burmistrz Mikołowa
Przedstawiciele aren sportowych, na których odbędą się Igrzyska:
Krzysztof Klimosz – Prezes Stadionu Śląskiego

Na Stadionie Śląskim odbędą się zawody sportowe w 6 dyscyplinach (piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis ziemny, trójbój, bocce)
Prof. dr hab. Grzegorz Juras – Prorektor ds. Rozwoju i Sportu AWF Katowice im. Jerzego Kukuczki
Na obiektach AWF Katowice odbędą się zawody w 3 dyscyplinach (pływanie, badminton, tenis stołowy)
Przedstawiciel Patrona Medialnego Igrzysk
Maciej Stanecki – Wiceprezes Telewizji Polskiej S.A
Oraz przedstawiciele organizatorów Igrzysk:
Joanna Styczeń-Lasocka – Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska
Dariusz Wosz – Dyrektor Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych
Andrzej Myśliwiec – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk

**
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i
Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Informacja prasowa dostępna w press room’ie Olimpiad Specjalnych Polska:

http://olimpiadyspecjalne.pl/pressroom oraz w biurze prasowym Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito:
https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska Dodatkowych

Copyright © 1995-2011 Park Śląski