Dzisiaj mamy: Czwartek 17.01.2019

W Planetarium Śląskim już w tym roku rozpocznie się budowa parku nauki

IMG 2373W tym roku rozpocznie się rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Zarząd Województwa Śląskiego zadecydował o przeznaczeniu na ten cel ponad 92 milionów złotych pochodzących ze środków Unii Europejskiej. Pierwsze prace powinny rozpocząć się już wiosną.

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdą się w nim między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Obok Planetarium zostanie wybudowana wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm.

Plan przebudowy obejmuje również kopułę i główną salę Planetarium. Mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo – cyfrowych.

Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób.

Zakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku.

IMG 2370 2

 

 

Planetarium – Śląski Park Nauki
Najważniejsze fakty

• Planetarium zostanie powiększone o 2500 metrów kwadratowych. W nowym budynku znajdzie się miejsce dla ekspozycji stałej składającej się z około 30 stanowisk dydaktycznych, sal wykładowych oraz pracowni. Obok budynku powstanie wieża widokowa. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove” prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

• Konkurs na projekt Planetarium – Śląskiego Parku Nauki wygrała firma architektoniczna Consultor Sp. z o.o. z Poznania.

• Budowa rozpocznie się w 2018 roku. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku.

• W zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ostatnie 62 lata zostanie wyeksponowany w nowym budynku. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. Zmieniony zostanie także profil podłogi na amfiteatralny, by salę można było wykorzystywać także do konferencji, sympozjów oraz koncertów.

• Ekspozycja stała znajdująca się w nowym budynku będzie poświęcona trzem dziedzinom nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Osoby odwiedzające Planetarium będą zwiedzały ekspozycje w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika. Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki. Będą to m.in.:

- Stanowisko z przekrojem Ziemi – dolna połówka przeciętej poziomo kuli o średnicy niemal 2 metrów. Powierzchnia przekroju to jednocześnie ekran dla multimedialnego projektora pokazującego ruchomy i interaktywny obraz wnętrza naszej planety.

-Platforma z makietą miasta – model miasta z budynkami o różnej wielkości prezentujący skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Podczas prezentacji budynki ulegają zniszczeniu. Następnie są błyskawicznie składane w całość przez ramię specjalnego robota.

- Pokoje klimatyczne – pomieszczenia z różną temperaturą i wilgotnością prezentująca w jaki sposób poziom wilgotności w klimacie gorącym i zimnym wpływa na odczuwanie temperatury.

-Kolumna pogodowa – kilkumetrowa kolumna ze szkła lub poliwęglanu, w której w ciągu kilkudziesięciu sekund można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

- Lot w kosmos – pomieszczenie będące symulatorem lotu kosmicznego wyposażone w ruchome fotele, z których każdy może wykonywać ruchy we wszystkich stopniach swobody. Każdy z widzów zostanie wyposażony we własne okulary VR.

• Nadal będzie funkcjonowało obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm.

• W salach dydaktycznych prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla uczestników zajęć organizowanych zarówno dla dzieci i młodzieży jak także seniorów (np. w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku)

• W ramach projektu zostanie zakupione nadmuchiwane planetarium mobilne, dzięki któremu możliwa będzie prezentacja niektórych seansów poza główną salą, a także testowanie nowych produkcji, które będą przygotowywane przez zespół Planetarium Śląskiego.

• Ekspozycja stała składać się będzie z dwóch części: sejsmologia z meteorologią oraz astronomia, które będzie można zwiedzać oddzielnie lub łączyć. Zwiedzanie w ramach zajęć dydaktycznych odbywać się będzie w niewielkich grupach (ok. 10 osób). Czas przewidziany na jedno stanowisko ekspozycyjne to od 5 do 10 min. Całkowity czas zwiedzania całej ekspozycji będzie wynosił od 2,5 godziny do 3 godzin (ok. 1,5 godz. dla sejsmologii z meteorologią oraz ok. 1 godz. dla astronomii). Można będzie zmieniać kolejność zwiedzania działów bez uszczerbku na jakości ścieżki edukacyjnej.

• Obecnie Planetarium Śląskie odwiedza ok 160 tysięcy osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie planowane jest zwiększenie tej liczby do 240 tysięcy.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski