Konkurs plastyczny
Dzisiaj mamy: Sobota 30.05.2020

Soboty inne niż zwykle. Zapraszamy na cotygodniowe Śniadanie na Trawie

180420LEG022Nie wszystko musi dziać się szybko, w sposób ściśle zaplanowany. Czasem po prostu wystarczy rozłożyć koc na łące, zjeść coś dobrego i nie myśleć o codziennych problemach. Być z najbliższymi i obserwować tysiące kwitnących róż. A najlepiej zrobić te wszystkie rzeczy jednocześnie, podczas „Śniadania na trawie”, które od 19 maja do 1 września, będzie odbywać się w każdą sobotę w ogrodzie różanym.

„Śniadanie na trawie” to konkurencja dla stania w kolejkach, robienia porządków na strychu, dla mycia samochodu i tych wszystkich rzeczy, na które tylko pozornie nie mamy czasu w tygodniu. Tegoroczny cykl to aż szesnaście spotkań.

– Tym razem będziemy co tydzień, w każdą sobotę. Nasza impreza cieszy się bowiem tak dużą popularnością i – co bardzo ważne – jest elementem misji, jaką pełni Park Śląski – podkreśla Kamila Okoń, organizatorka tegorocznego cyklu. Każda z imprez rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 16.

Uczestnicy będą mieć okazję odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody największego ogrodu różanego w Polsce, a także pobyć z rodziną, nabrać dystansu do dnia powszedniego. W trakcie spotkań będą promowane tematy związane ze zdrowym stylem życia, ekologią, zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Prelegenci mają mówić o idei slow food, żywności genetycznie modyfikowanej i fair trade oraz zdrowej żywności.

Śniadaniowa formuła, podobnie jak w latach ubiegłych, jest bardzo luźna, ale program w tym roku niezwykle bogaty. Chętni będą mogli oczywiście spróbować pysznego jedzenia od lokalnych dostawców i food trucków oraz wypocząć na leżakach. Podobnie jak podczas ostatniej edycji najmłodsi uczestnicy wezmą udział w kilku strefach animacji i warsztatów, które zorganizuje zabrzańskie Studio Artystyczne Maciej. W imprezę włączą się też Uniwersytet SWPS, który przygotuje wykłady m.in. o sekualności w środkach masowego przekazu i o zdradzie w związkach, a także Centrum Medyczne Signum z wykładem dietetyka na temat slow food.

Po raz kolejny odbędą się też dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach EkoSpotkania, które zorganizuje Fundacja Park Śląski. To dwanaście tematycznych otwartych wykładów ze specjalistami różnych dziedzin przyrodniczych. Każde spotkanie będzie się składało z części terenowej i wykładu (łącznie 3 godziny). Tematyka spotkań będzie korespondować z kalendarzem świąt przyrodniczych.

IMG 6142Aleksandra Żyłkowska
psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, która poprowadzi wykłady SWPS podczas „Śniadania na trawie”

Stres nie najlepiej wpływa na nasze zdrowie. Może prowadzić do wielu dolegliwości. Dobrze znaleźć więc metodę lub miejsce, które pozwala nam się odstresować lub zapomnieć o problemach dnia codziennego. „Śniadanie na trawie” świetnie spełnia te kryteria. Szukamy takich miejsc, gdzie można swobodnie pobyć z rodziną, przyjaciółmi, pośmiać się, pomyśleć, zreflektować się, zastanowić nad pewnymi sprawami. Łono natury uspokaja, ale też sprawia, że człowiek chętniej chłonie wiedzę na różne tematy. Stąd pomysł przekazywania jej w ciekawej formie. Na naszych wykładach będziemy mówić przede wszystkim o związkach, zarówno tych małżeńskich i partnerskich, jak w rodzinach między dziećmi i ich rodzicami.

Tematys potkań:

19 maja – SWPS: Seksualizacja – czy środki masowego przekazu wpływają na seksualność?
26 maja – EkoSpotkanie: Ogrody hydroponiczne i miniaturowe ogrody deszczowe, prowadzący dr Witold Szwedkowski.
2 czerwca – EkoSpotkanie: Rośliny inwazyjne, prowadzący prof. dr hab. Adam Rostański.
SWPS: Dlaczego zdrada? Natura niewierności małżeńskiej.
9 czerwca – SWPS: Inteligencja erotyczna – o co chodzi w związku?
Spotkanie z położną z Centrum Medycznego Sigum.
16 czerwca – Wykład dietetyka z Centrum Medycznego Signum.
23 czerwca – EkoSpotkanie: Uroki Rosarium, prowadzący mgr inż. Krystian Golasz.
EkoSpotkanie: Bioróżnorodność na przykładzie róż, prowadzący
mgr inż. Łukasz Drozd.
EkoSpotkanie: Koncepcja zakładania ogrodów różanych w Polsce, prowadząca
dr hab. Elżbieta Myjak-Sokołowska.
30 czerwca – SWPS: Kontekst emocjonalny: seks w mózgu małpy.
7 lipca – EkoSpotkanie: Sekretne życie drzew, prowadzący prof. dr hab. Piotr Skubała.
14 lipca – SWPS: Jak mądrze rozmawiać z dzieckiem o sekualności?
21 lipca – EkoSpotkanie: Tajniki fotografowania przyrody, prowadząca dr Barbara
Bacler-Żbikowska.
28 lipca – SWPS: Moja seksualność = moja sprawa.
18 sierpnia – EkoSpotkanie: Lecznicze właściwości ziół, prowadząca dr Barbara
Bacler-Żbikowska.
SWPS: Psychika – jak zrozumieć choroby i zaburzenia psychiczne?
1 września – EkoSpotkanie: Pożyteczne owady, prowadząca
dr Agnieszka Babczyńska oraz Budowanie relacji z naturą, prowadzący dr Ryszard Kulik.
SWPS: Rodzice jako bogowie – mit rodzica doskonałego.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski