Dzisiaj mamy: Niedziela 25.10.2020

Aktywność to recepta na zdrowie. Zapraszamy na VII Kongres „Obywatel Senior”

32503748 1334505263349683_5377354107482800128_nGimnastyka zmniejsza depresję, brydż i rękodzieło chronią przed chorobą Alzheimera. Fitness poprawia humor i pamięć. Zapraszamy w sobotę, 26 maja, w godz. 10-16 do Rosarium, na potężny zastrzyk zdrowia, czyli VII Kongres „Obywatel Senior” na trawie.

Stanisława przyszła na poprzedni Kongres na trawie kilka miesięcy po operacji by passów. Usiadła, tak jak pozostali aktywni, na krześle i zaczęła ćwiczyć jogę – zgodnie z instrukcją trenera: wolno, bez wysiłku, bez forsowania organizmu. W tym roku też się wybiera – na jogę, na jogę śmiechu, na kije… Ćwiczenia pomagają jej utrzymać dobre zdrowie i poprawiają humor. Dlaczego przychodzi na Kongresy? Bo Kongres połączony ze Śniadaniem na trawie, to samo zdrowie. Oto kilka recept, do realizacji w „kongresowej aptece”:

1. Nordic walking zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym ból w okolicy szyi i obręczy barkowej. Marsz z kijkami zwiększa ruchomość kręgosłupa, angażuje niemal 90 proc. wszystkich mięśni, nie obciążając stawów kończyn dolnych, a nawet redukując ich obciążenie nadmierną masą ciała.
Instrukcji, jak maszerować, by czerpać najwięcej korzyści, udzieli Edward – wolontariusz, który co tydzień prowadzi spacery z kijami. Kije wypożyczamy za darmo.

2. Gimnastyka spełnia nie tylko wymogi zajęć usprawniająco-leczniczych, ale też zmniejsza depresję, izolację i osamotnienie. Zajęcia fitness poprowadzi Róża, nasza specjalistka od zajęć ruchowych dla seniorów. Ćwiczy z nimi w Parku Śląskim nieprzerwanie co wtorek, od ok. sześciu lat.

3. Aktywność fizyczna powoduje, że wzrasta liczba czerwonych krwinek, zawartość hemoglobiny, zmniejsza się poziom cukru w krwi, poprawia się wentylacja, i pojemność życiowa płuc. Systematyczny ruch pomaga przeciwdziałać osteoporozie, poprawia pamięć i wszelkie procesy umysłowe. Wydzielane podczas wysiłku endorfiny mają wpływ na zmniejszone odczuwanie bólu, a także poprawiają nastrój.

Trening rowerowy poprowadzą wolontariusze-seniorzy: Adela i Włodzimierz, grę w boule wolontariusz-senior Franciszek, jogę – trenerka zajęć jogi dla seniorów Patrycja, jogę śmiechu – trenerka cotygodniowych zajęć, Agnieszka.

4. Starsi ludzie grający np. w brydża, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i inne formy demencji starczej – ustalili amerykańscy naukowcy. Taniec zmniejsza ryzyko tej choroby aż o 76 procent.
Turniej Brydża dla Dojrzałych Amatorów poprowadzi Ryszard Łazikiewicz, prezes Śląskiego Związku Brydża Sportowego. Tańczyć i zapraszać do wspólnych pląsów będą zespoły senioralne, m.in. z Tychów i Bielska-Białej.

5. Arteterapia pomaga rozładować negatywne emocje, likwiduje dręczące myśli, zwiększa wiarę w swoje możliwości, umożliwia zmianę sposobu postrzegania, myślenia, odczuwania.
Zajęcia z arteterapii poprowadzi pracownica jedynego w Polsce, katowickiego szpitala geriatrycznego

Dla poprawy zdrowia będą jeszcze: zestawy ćwiczeń zapobiegające upadkom, wykład na temat żywienia według tradycyjnej medycyny chińskiej w połączeniu z emocjami, ćwiczenia rehabilitacyjne, badania, porady lekarzy oraz spacery. Wszystko bezpłatnie i dla każdego, niezależnie od wieku.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

VII Kongres Obywatel Senior na trawie
połączone ze Śniadaniem na trawie
sobota 26 maja, w godz. 10-16
Rosarium, Park Śląski, Chorzów

Ekspert o przyrodzie
godz. 10.00-12.00
EkoSpotkanie: Ogrody hydroponiczne i miniaturowe ogrody deszczowe.
O uprawie roślin bez gleby, na pożywkach wodnych opowie, zaprezentuje i na spacer nad staw zaprosi dr Witold Szwedkowski, psycholog społeczny, wykładowca akademicki, szkoleniowiec i doradca zawodowy, ale też miejski ogrodnik, uprawia partyzantkę ogrodniczą, ogrodnictwo społeczne, zbieractwo miejskie, ogrody wertykalne, ogrodnictwo okienne i parapetowe. Chcecie upewnic się, cóz to takiego? Macie okazhę zapytać.
godz. 12.00-13.00 oraz 13.00-14.00
Przyroda Parku Śląskiego według Drozda
czyli według Łukasz Drozda. Nasz parkowy ogrodnik i wspaniały gawędziarz oprowadzi po Rosarium i najbliższych okolicach. Pokaże m.in. katalpę – roślinę o liściach w kształcie najlepszym na Dzień Matki – w kształcie serca, pokaże owady, pomoże rozpoznać głos ptaków.

Ekspert o zdrowym stylu życia
godz. 10.00-11.00
Arteterapia
To ona pomaga rozładować negatywne emocje, likwiduje dręczące myśli, zwiększa wiarę w swoje możliwości, umożliwia zmianę sposobu postrzegania, myślenia, odczuwania.
Zajęcia poprowadzi terapeutka z jedynego w Polsce szpitala geriatrycznego.
godz. 10.00-11.00
Żywienie według tradycyjnej medycyny chińskiej w połączeniu z emocjami
Porad udziela Gabriela Grzechuła, fizjoterapeutka, masażystka, refleksolog, która szkoli i udziela porad dietetycznych według tradycyjnej medycyny chińskiej oraz zasad ziołolecznictwa
godz. 11.00-11.45
Żywienie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w połączeniu z emocjami
Wykład Gabriel Grzechuły i Agnieszki Szotek, trenerka komunikacji transformującej i biznesu
godz. 11.45-14.00
Żywienie według tradycyjnej medycyny chińskiej w połączeniu z emocjami
Porad udziela Gabriela Grzechuła
godz. 11.00-14.00
Kila słów o równowadze ciała
Krótkie wykłady (o pełnej godzinie) i pokazy prostych ćwiczeń rehabilitacyjnych dla seniorów prowadzi dr Izabela Zając-Gawlak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach
godz. 14.00-15.00
Jak efektywnie radzić sobie z trudnymi emocjami
Radzi Agnieszka Szotek, trenerka komunikacji transformującej i biznesu
godz. 10.00-16.00
Porady emerytalne
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Chorzowa

Ekspert o zdrowiu
godz. 10.00-16.00
Pracownicy Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod kierownictwem prof. Violetty Skrzypulec-Plinty przeprowadzą warsztaty:
• profilaktyki chorób nowotworowych: raka piersi: nauka samobadania piersi i zasady prowadzenia samokontroli; raka szyjki macicy: warsztaty tematyczne na temat badania cytologicznego ; raka stercza: nauka samobadania gruczołu krokowego i zasady prowadzenia samokontroli (do dyspozycji uczestników – fantomy)
• racjonalnego odżywiania w każdym wieku i przy różnych chorobach,
(przeprowadzenie wywiadu dietetycznego z analizą, ocena masy ciała, wzrostu, pomiar obwodów ciała (obwód pasa i bioder), wskaźnika BMI, pomiar tkanki tłuszczowej)
• oceny stanu ogólnego: kontrola tętna , pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocena poziomu glukozy we krwi,
• problemy kobiet w okresie okołomenopauzalnym z możliwością ćwiczeń fizjoterapeutycznych
konsultacje fizjoterapeutów dla ludzi w każdym wieku oraz przy różnych chorobach

Poćwicz z nami seniorami
godz. 9.00-10.30
Joga
Paweł Kamiński to nauczyciel jogi, coach, założyciel Akademii Jogi i Terapii Ruchem. Od 16 lat prowadzi zajęcia, w tym regularne zajęcia dla seniorów. Propagator kultury fizycznej dla zdrowia i profilaktyki zdrowotnej
godz. 10.00-12.00
Nordic walking dla poczatkujących
z Edwardem Jaroszem, przewodnikiem, który zna Park Śląski jak własną kieszeń, a maszerowanie z kijami to dla niego bułka z masłem
Uwaga! Kije można przynieść własne, można wypożyczyć nasze
godz. 11.00-12.00

Joga
Patrycja Zioła najbardziej lubi pracować z ludźmi, uprawiać sporty, podróżować i zdrowo żyć. Od dwóch lat w Akademii Aktywnego Seniora prowadzi zajęcia jogi.
godz. 12.00-13.00
Pilates z Różą w Rosarium
Pilates rozciąga, wzmacnia i uelastycznia wszystkie mięśnie, odciąża kręgosłup, poprawia postawę, obniża poziom stresu. A Róża Domeradzka od pięciu lat prowadzi jedne z najpopularniejszych zajęć w ramach Akademii Aktywnego Seniora w Parku Śląskim.
godz. 12.00-13.00

Parada rowerowa
Przejazd seniorów na rowerach w eleganckich strojach.Prowadzą rowerowi pasjonaci: Adelą (uwielbia jeździć na rowerze po parku w długich spódnicach) i Włodek (na koncie ma m.in. przejazd przez całą Polskę), a jury ocenia stroje i wręcza nagrody
Kongresmenom wypożyczamy rowery
godz. 13.00-14.00
Gra w boule z Adelą, mistrzynią nie tylko roweru
godz. 13.00-14.00
Joga śmiechu z Agnieszką Szotek, trenerką, która od dwóch lat śmieje się z seniorami w Parku. Zajęcia to seria ćwiczeń aktywizujących, rozciągających, oddechowych, spontanicznego tańca i tzw. ćwiczeń śmiechowych.

Śniadanie mistrzów
godz. 10.00-16.00
• Jak zrobić cudeńka z koralików – pokazuje i uczy Jolanta Chycka, autorka biżuterii swojej i rodziny
• Jak zrobić piękne prezenty: ozdobną kartkę na życzenia, kartke z haftem matematycznym– pomaga wykonać mistrzyni rękodzieła Jadwiga Martynus
• Jak wykorzystać wiklinę papierową, jak szydełkować – radzi grupa Rękodzielników „Tamborek Beskidzki" z Bielska-Białej
• Róża uciera róże – Krystyna zwana Różą uciera konfitury z płatków róży
• Jak kręcić filmy w pięknych okolicznościach przyrody – miniwarsztaty tabletowe prowadzą Jakub, Marcin i Dominik (kongresmenom wypożyczamy tablety),
• Świat pod mikroskopem pokazuje i objaśnia Łukasz Drozd, znawca parkowej przyrody.
godz. 10.00-16.00
Warsztaty dla dzieci
Samoobsługowe gry i zabawy dla najmłodszych, zabawy z animatorem – np. bańki, gry wielkoformatowe, oraz przetwarzanie, oplatanie, budowanie, lepienie, zszywanie.
Zabawy z asystą wolontariuszy-seniorów: skakanki, ciężarki, piłki, chusta klanza, hula hopy
godz. 10.00-16.00
Baw się sprzętami z seniorami
Zabawy z piłkami, skakankami, hula hopami, ciężarkami, chustą klanza, marsze z kijami prowadzą seniorzy z Parkowej Akademii Wolontariatu
godz. 10.00-16.00
Turniej Brydża dla Dojrzałych Amatorów
Gra w okrągłym Gołębniku przy prostokątnym stoliku – turniej dla par, które zgłosiły się przed Kongresem
Prowadzi Ryszard Łazikiewicz, mistrz międzynarodowy (współczynnik WK = 7), prezes Śląskiego Związku Brydża Sportowego

Artyści dojrzali
godz. 14.00-16.00
1. Senior Dance - taniec liniowy Country
2. Studio Piosenki 60-tki
3. Wrzosy Jesieni - chór
4. Butterfly - tańce latino
5. Platyna - zespół muzyczny
6. Piosenki dla przyjaciół
7. AS+ - grupa taneczna
8. DK Olszówka - spektakl
9. Grupa taneczna z Platyny
10. Club Roman-tycznych Serc - śpiew

Na przepyszny deser
• Kolejka linowa Elka tylko 26 maja za darmo dla kongresmenów (w jedną stronę), czynna w godz. 11-20
• Zoo za darmo
Zwiedzanie Ślaskiego Ogrodu Zoologicznego tylko w dniu Kongresu, tylko dla seniorów – bezpłatnie. Zoo czynne w godz. 9-19
• Koperta życia za darmo
• Jedzenie z food tracków w Rosarium (płatne)

Copyright © 1995-2011 Park Śląski