Dzisiaj mamy: Czwartek 25.04.2019

Medaliści z Berlina wystąpią w memoriale im. Kamili Skolimowskiej

79225Już 22 sierpnia, podczas 9. Memoriału Kamili Skolimowskiej, w biegu na 400 metrów wystartuje Caster Semenya. Organizatorzy Memoriału podjęli też decyzję, że wstęp na trybuny Stadionu Śląskiego będzie bezpłatny. W imprezie z pewnością wezmą udział medaliści zakończonych właśnie mistrzostw Europy w Berlinie.

Semenya, od triumfu w biegu na 800 metrów, podczas mistrzostw świata w Berlinie (2009), dominuje na światowych bieżniach. Od tamtej pory zdobyła dwa medale olimpijskie (złoto w 2016 i srebro w 2012 roku), a także triumfowała w mistrzostwach świata w 2011 i 2017 roku. W tym sezonie, w Paryżu, zawodniczka popisała się już biegiem na dwa okrążenia w czasie 1: 54.24, co przesunęło ją na czwarte miejsce w tabelach all-time światowej lekkoatletyki. Za nieco ponad miesiąc, Semenya wystartuje w Polsce. Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej, zawodniczka z RPA pobiegnie na 400 metrów.

Legenda Szewińskiej
– Chciałabym, żeby to był szybki bieg, którym mogłabym godnie uhonorować legendarną Irenę Szewińską i wielkie polskie tradycje tej konkurencji. Mam nadzieję, że uda się zaatakować barierę 50 sekund. Mój rekord życiowy to 50.40, ale ustanowiłam go dwa lata temu. Teraz czas na poprawę wyniku, mam nadzieję tego dokonać, podczas mojego pierwszego startu na mityngu w Polsce – mówi Caster Semenya.

Rywalkami zawodniczki z RPA będą m.in. znakomite polskie specjalistki od biegania na 400 metrów. W ostatnich latach polscy kibice wiele radości mieli ze startów damskiej sztafety 4x400 metrów, której podporą jest Justyna Święty-Ersetic. To właśnie z jej występem na Memoriale Skolimowskiej, związane są nadzieje na pokonanie reprezentantki RPA.

– Na początku czerwca wygrałam na pięknym Stadionie Śląskim ze słynną Allyson Felix, więc dlaczego teraz, na tej samej bieżni, mam nie pokonać Caster Semenyi? – śmiało zapowiada halowa wicemistrzyni świata w sztafecie 4x400 metrów.

Gwiazdy na murawie
Przekonany o możliwości pokonania biegaczki z RPA jest także trener Justyny, Aleksander Matusiński.

– Moje podopieczne są dobrze przygotowane do sezonu, a szczyt formy mają osiągnąć w sierpniu, na mistrzostwach Europy w Berlinie. Tuż po nich, podczas Memoriału, będą ciągle mocne, więc sprawienie miłej niespodzianki w „Kotle Czarownic” jest zdecydowanie możliwe – przyznaje szkoleniowiec.
Memoriał Kamili Skolimowskiej odbędzie się 22 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie, początek o godz. 16. Obok Caster Semenyi, w mityngu wystąpią inne gwiazdy światowej lekkoatletyki, m.in. Piotr Małachowski, Piotr Lisek, Tom Walsh, Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki oraz wspomniana już, Justyna Święty-Ersetic.

Ronnie Baker, Pierre Ambroise Bosse, Christian Taylor i Robert Harting – to kolejne potwierdzone gwiazdy Memoriału Kamili Skolimowskiej, który już 22 sierpnia odbędzie się na chorzowskim Stadionie Śląskim. Podczas mityngu w sportowy sposób uhonorowane zostanie także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

USA to od lat potęga lekkoatletyczna, a zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych zawsze budzą podziw i szacunek na stadionach całego świata. Niemal dokładnie 60 lat po legendarnym meczu lekkoatletycznym Polska – USA (1-2 sierpnia 1958 roku) wielu znakomitych amerykańskich lekkoatletów wystartuje na Memoriale Kamili Skolimowskiej. W ostatnich dniach swój start w Chorzowie potwierdzili Ronnie Baker i Christian Taylor.

Bieg na 100 metrów zawsze rozpala w kibicach wielkie emocje. Chociaż sama rywalizacja trwa zaledwie ok. 10 sekund to pasjonuje miliony fanów na całym świecie. Kibice na Stadionie Śląskim będą świadkami wspaniałego pojedynku jednych z najszybszych ludzi świata, w którym były rekordzista globu Jamajczyk Asafa Powell zmierzy się z najszybszym obecnie na świecie – współliderem tabel – Ronnie Bakerem z USA. Ich pojedynek z pewnością zelektryzuje kibiców, którzy mają szansę zobaczyć w Chorzowie bieg, który zakończy się rezultatem poniżej 10 sekund.

Łączenie konkurencji nie jest w obecnej lekkoatletyce zbyt częste, tym większy szacunek należy się sportowcom, którzy czynią to z powodzeniem. Do tego grona zalicza się Christian Taylor. Ten dwukrotny mistrz olimpijski (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016) i trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata (2011, 2015, 2017) w trójskoku znakomicie czuje się też… w biegu na 400 metrów. I właśnie w tej konkurencji zobaczymy go w Chorzowie. Na dystansie jednego okrążenia Taylor legitymuje się również sukcesami międzynarodowymi – ma na koncie złote medale w biegu sztafetowym z mistrzostw świata juniorów (Bydgoszcz 2008) oraz festiwalu IAAF World Relays (Nassau 2014). Jego rekord życiowy w trójskoku (18.21) to drugi rezultat w historii światowej lekkoatletyki, ale na 400 metrów przy jego nazwisku także widnieje doskonały wynik – 45.07. Tak szybko biegał już w tym roku, więc na doskonałej bieżni Stadionu Śląskiego może pokusić się o poprawienie „życiówki”.

Interesująco zapowiada się także bieg na 800 metrów. Kibice z pewnością pamiętają niespodziewany triumf na tym dystansie Francuza Pierre-Ambroise Bosse na mistrzostwach świata w Londynie. Wtedy na podium stanął także Adam Kszczot. Obu nie zabraknie 22 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Obok nich na linii startu pojawi się także były mistrz Europy oraz obecny halowy wicemistrz świata na 1500 metrów Marcin Lewandowski.

Polscy fani lekkoatletyki pamiętają jak w 2009 roku Robert Harting w ostatnim rzucie odebrał Piotrowi Małachowskiemu tytuł mistrza świata. Po tamtych berlińskich zawodach pojedynki naszego asa i Niemca niejednokrotnie przyprawiał o ciarki sympatyków Królowej Sportu. Teraz Harting żegna się z kibicami – start w Chorzowie będzie jego ostatnim konkursem w karierze na polskiej ziemi. Z pewnością gościnny nie będzie w nim Małachowski – nasz dwukrotny wicemistrz olimpijski docenia klasę rywala, ale sam będzie chciał odnieść triumf przed polską widownią.

Memoriał Kamili Skolimowskiej to kolejne ważne lekkoatletyczne wydarzenia rozgrywane na Stadionie Śląskim. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie lokalnego samorządu, z województwem śląskim na czele.

– Stadion Śląski to dziś bez wątpienia najlepsze miejsce, by móc gościć gwiazdy lekkiej atletyki. Piękna bieżnia, znakomite zaplecze i doping kilkudziesięciu tysięcy gardeł są w stanie stworzyć nieprawdopodobny klimat. Przetarcie mamy już za sobą i jestem pewien, że mogą tu być organizowane największe imprezy lekkoatletyczne na świecie, a Memoriał Kamili Skolimowskiej zagości tu na stałe. Wiemy na pewno, że decyzja o wzbogaceniu stadionu o funkcję lekkoatletyczną była bardzo dobrym posunięciem, a dzięki takim imprezom Stadion Śląski znów jest na ustach wszystkich i nawiązuje do swojej legendy – powiedział Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

\Prezes spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz także jest przekonany, że mityng upamiętniający najmłodszą polską mistrzynię olimpijską na stałe wpisze się w kalendarz największych wydarzeń lekkoatletycznych rozgrywanych na chorzowskim gigancie.

– Królowa Sportu ponownie zagości na Stadionie Śląskim. Już za niespełna miesiąc na arenie głównej zaprezentują się najlepsi lekkoatleci świata. Myślę, że po niesamowicie udanym lekkoatletycznym otwarciu obiektu w czerwcu podczas 64. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego, który przyniósł trzy najlepsze wyniki na świecie, chęć ponownego dopingowania znakomitym zawodnikom jest jeszcze większa. Wierzę, że Memoriał Kamili Skolimowskiej dostarczy nam również wielu wspaniałych emocji i rekordowych wyników – powiedział Krzysztof Klimosz.

W szczególny sposób organizatorzy postanowili uhonorować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowi poświęcone będą biegi kobiet i mężczyzn na dystansie… 100 metrów.

Obok Ronniego Bakera, Pierre’a Ambroise Bosse, Christiana Taylora i Roberta Hartinga w mityngu wystąpią także inne gwiazdy światowej lekkoatletyki, m.in. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Danił Łysienko, Andrius Gudžius, Piotr Lisek, Asafa Powell, Tom Walsh, Caster Semenya, Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki czy Justyna Święty-Ersetic.

Memoriał Kamili Skolimowskiej odbędzie się 22 sierpnia na Stadionie Śląskim, początek zmagań o godzinie 16:00.

Imprezie głównej towarzyszyć będzie także Lekkoatletyczny Piknik Integracyjny. Przy bramie nr 4 Stadionu Śląskiego w godz. 15: 00 – 18:00 na całe rodziny czekać będzie mnóstwo atrakcji zlokalizowanych w kilku strefach. Piknik będzie miał charakter integracyjny, przybliżający rywalizację sportową osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie też animacji dla najmłodszych oraz fachowych porad dietetyków w strefie zdrowia. Uczestnictwo we wszystkich aktywnościach jest bezpłatne.

W godz. 10:00-12:00 na Stadionie Śląskim rozegrany zostanie także Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej. Juniorzy rywalizować będzie w biegach na 100m i 100m ppł, rzutach dyskiem, młotem i oszczepem, skokach wzwyż, w dal i o tyczce oraz w pchnięcie kulą na tej samej arenie, na której kilka godzin później wystartują gwiazdy światowej lekkoatletyki.

Zwrot kosztów dla posiadaczy biletów
Osoby, które zakupiły bilety za pośrednictwem stron KupBilet lub Eventim, otrzymają zwrot kosztów po wypełnieniu i odesłaniu formularza zwrotu, dostępnego na stronach operatorów. Aby dokonać zwrotu biletów zakupionych na stronie eBilet, należy wysłać wiadomość pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , podając informację o chęci zwrotu biletu oraz numer rezerwacji. Jeżeli rezerwacja została opłacona przelewem, prosimy o podanie także numeru rachunku bankowego. W przypadku płatności kartą, nastąpi automatyczny zwrot środków na kartę. Bilety zakupione w punktach stacjonarnych (m. in. Empik, Media-Markt, Saturn) – zwrócić możemy w miejscu zakupu, potwierdzając zakup właściwym paragonem.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski