Konkurs plastyczny
Dzisiaj mamy: Poniedziałek 01.06.2020

Odkryjcie Byliniak na koniec lata i początek jesieni

180816RAF210Różnobarwne hortensje sprawiają, że Ogród Bylinowy jest coraz piękniejszy. Jednak roślin, które późnym latem warto w tym miejscu obserwować, jest znacznie więcej.

Letnimi wieczorami w Ogrodzie Bylinowym wszystkie ławki są zajęte. Zasłuchani w śpiew kosów spacerowicze, kontemplują urodę kwitnących roślin. A jest co podziwiać, bo nawet trawa ma nietypowe zabarwienie. Może być niebiesko-szara, jak np. kostrzewa sina lub znacznie wyższa wydmuchrzyca piaskowa, często używana do umacniania wydm nad morzem.

Byliny to ozdobne, wieloletnie rośliny zielne, które wraz z nadejściem zimy kończą wegetację. Wówczas zamierają im części nadziemne, natomiast organy podziemne (kłącza, bulwy, rozłogi, cebulki) zimują pod warstwą śniegu, czekając do nadejścia wiosny. Wtedy wznawiają wegetację. Tłem dla bylin, a zarazem ich dopełnieniem w tym ogrodzie, są krzewy i drzewa liściaste oraz iglaste. Wśród krzewów kwitnących przez całe lato, królują w Byliniaku oczywiście hortensje w kilku gatunkach i odmianach. Praktycznie nie ma ona sobie równych pod względem długości i obfitości kwitnienia, mogą z nimi jedynie konkurować parkowe róże, występujące w większej gamie kolorów, jednak te mają swoje miejsce w Rosarium i jego otoczeniu.

– Byliniak często nazywany jest ogrodem senioralnym. Ogród leży nieco na uboczu, jest osłonięty od zewnątrz grupami drzew liściastych i iglastych, dlatego nie wszyscy odwiedzający park, wiedzą o jego istnieniu. Panuje tam cisza i spokój, jest tam też wiele cienistych zakątków, gdzie można przysiąść na ławeczce. Właśnie dlatego jest on ulubionym miejscem seniorów. Sporo starszych osób znajduje w tym miejscu wytchnienie w letnie dni – przyznaje Krystian Golasz, specjalista ds. zieleni z Parku Śląskiego.

Roślinność w tym miejscu jest ciekawa, bo gatunki nie kwitną równocześnie, a sukcesywnie wymieniają się. Ważne, aby planując rabaty bylinowe, zestawiać je w taki sposób, by oglądając dane skupisko roślin, zawsze występował jakiś efekt ozdobny. Kwitnienie pojedynczego gatunku bylin nie trwa zbyt długo, przeciętnie okres ten trwa od 2 do 4 tygodni. Część bylin po przekwitnieniu jest w stanie zakwitnąć jeszcze raz w tym samym roku, o ile rośliny zostaną odpowiednio wcześnie przycięte, są to np. różne odmiany bodziszków oraz przegorzany pospolite.

Ozdobą ogrodu są cieniolubne funkie i rozchodniki okazałe. Kwiaty tych ostatnich będą miały kolory bordowy, biały i różowy. Jesienią pięknie będzie wyglądać, przebarwiona na bordowo-czerwony kolor, bergenia sercowata. Efektownie prezentują się trawy ozdobne: piórkówki, miskanty, prosa ozdobne, molinie oraz śmiałki darniowe. Ciekawie wyglądają też krzewy ozdobne, takie jak krzewuszka cudowna i kielichowiec wonny. Obecnie w pełni kwitnienia są rudbekie. To kwiaty, które kwitną bardzo długo – prawie przez dwa miesiące. Charakteryzują się intensywnie żółtymi płatkami (kwiaty języczkowate) i wewnętrznym, prawie czarnym środkiem (kwiaty rurkowate).

– Wybieramy najczęściej te gatunki roślin, które jak najdłużej mogą być ozdobą parku, ale jednocześnie nie są zbyt wymagające, jeżeli chodzi o warunki glebowe, pielęgnację oraz odporność na warunki glebowe i suszę – wyjaśnia Golasz.

2-4

tygodnie

trwa kwitnienie

pojedynczego gatunku

bylin

Copyright © 1995-2011 Park Śląski