Dzisiaj mamy: Poniedziałek 19.08.2019

Dziady Noworoczne na „Śląskiej Wiliji”

amdlYY9j3Niezwykle barwne i pełne góralskiego wigoru Bałamuty ze Zwardonia i Juakcy z Żywca, czyli Dziady Noworoczne odwiedzą chorzowski skansen podczas „Śląskiej Wiliji”, na którą zapraszamy 16 grudnia.

Diabły, niedźwiedzie, śmierć czy wielobarwne postacie koni porwą gości do wspólnej zabawy i przybliżą tradycję oraz symbolikę zwyczajów ludowych, związanych z okresem przejścia między starym a nowym rokiem.

Historię świętowania Bożego Narodzenia na Śląsku, Dzieciątko, betlyjkę i choinkę przybliży Marek Szołtysek. W skansenie opowiedzą również, dlaczego woda w dzień Wigilii nabiera właściwości leczniczych, a kamienie podskakują z radości i czy faktycznie to zwierzęta mówią do nas ludzkim głosem w Wigilijną Noc.

Kolędy i pastorałki zaśpiewają Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów” oraz Zespół „Prowokalni”, zapraszając do wspólnego kolędowania, a jeśli komuś nie po drodze ze śpiewaniem, będzie mógł wykonać piękną ozdobę choinkową ze słomy lub papieru oraz stroiki świąteczne w trakcie warsztatów rękodzielniczych.

Przy wejściu do Muzeum, gości przywitają zwierzęta z „żywej szopki”, czekające szczególnie na najmłodszych gości. Impreza potrwa od godziny 12 do 16. Bilet ulgowy kosztuje 7 złotych, a normalny 10 złotych.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski