Konkurs plastyczny
Dzisiaj mamy: Sobota 30.05.2020

W śląskim zoo można dotknąć nosorożca

181121RAF029Nosorożce to zwierzęta zagrożone wyginięciem. Warto o tym pamiętać i warto na ten temat edukować. Fundacja Park Śląski udostępniła na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego naturalnych rozmiarów eksponat edukacyjno-przyrodniczy, dzięki któremu każdy będzie mógł poznać te zwierzęta z bliska. Postawiono go tuż obok budowanego właśnie pawilonu dla nosorożców, który ma zostać oddany do użytku już za kilka tygodni.

Eksponat został sfinansowany m.in. z 1 procenta od podatników, który Fundacja Park Śląski zbiera również na edukację w śląskim zoo. – To świetne miejsce do edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Stąd nasza współpraca – wyjaśnia prezes fundacji Anna Poraj. – Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda nam się ją kontynuować na różnych polach. Mamy zamiar doposażyć tę figurę oraz realizować kolejne projekty dla dobra parku i zoo – dodaje.

Przekazany przez fundację nosorożec ma naturalne rozmiary. – Jest on oczywiście uśredniony, bo jest to cecha osobniczo zmienna. Tym niemniej, jeżeli chodzi o wielkość, ten eksponat „łapie się" w granice nosorożców białych – tłumaczy Maciej Frądczak z sekcji dydaktyki i promocji zoo. – Umożliwi on przyjrzenie się z bliska nosorożcowi, zwierzęciu, które może nie jest bardzo agresywne, jednak z uwagi na wielkość i ciężar, bezpośrednie podejście do niego grozi wypadkiem. Dzięki temu projektowi, każdy będzie mógł dokładnie zobaczyć, jak on jest zbudowany.

Nosorożce to bardzo ciekawe zwierzęta. Są powszechnie kojarzone ze względu na charakterystyczną budowę i róg, który miał ułatwiać im życie, a stał się przyczyną poważnych problemów. To przez niego te zwierzęta bardzo często padają ofiarą kłusowników. – Samo to zagadnienie daje nam duże pole do popisu, jeżeli chodzi o edukację przyrodniczą oraz kwestie związane z ochroną bioróżnorodności –tłumaczy Frądczak. – O nosorożcach można powiedzieć naprawdę dużo, m.in. o tym, że są zwierzętami nieparzystokopytnymi oraz to, że mimo dużych rozmiarów ciała, wcale nie są tak blisko spokrewnione ze słoniami – dodaje.

Eksponat stanął naprzeciwko nowego pawilonu dla rodziny nosorożców białych, która mieszka w śląskim zoo. Do użytku ma zostać oddany za kilka tygodni.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski