Dzisiaj mamy: Poniedziałek 03.08.2020

Zmarł Aleksander Franta, architekt, wizjoner, budowniczy Parku Śląskiego

IMG 51051 maja odszedł ostatni z Zielonych Koni, Aleksander Franta. Architekt, wizjoner, wielka postać dla całego Śląska i bardzo szczególna dla Parku Śląskiego (Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku). Miał 94 lata. Zielone Konie to zespół projektowy działający w latach 1949 – 1958 w strukturach „Miastoprojektu” w Katowicach, w skład którego wchodzili Henryk Buszko, Aleksander Franta i Jerzy Gottfried. Cała trójka miała spory wkład w projektowanie Śląska po wojnie.

Zielone Konie to zespół projektowy działający w latach 1949 – 1958 w strukturach „Miastoprojektu” w Katowicach, w skład którego wchodzili Henryk Buszko, Aleksander Franta i Jerzy Gottfried. Cała trójka miała spory wkład w projektowanie Śląska po wojnie.

Aleksander Franta był laureatem Honorowej Nagrody SARP (1975); zajmował się też teorią architektury. 5-krotnie był sędzią konkursów międzynarodowych, a krajowych 90-krotnie. Od 1958 prowadził z Henrykiem Buszką państwową Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego (PPBO) w Katowicach. W latach 1971–1979 wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Przez całe życie zawodowe był zaangażowany w prace Komitetu Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Międzynarodowej Unii Architektów.

Projektował i współprojektował m.in. gmach Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach, Teatr Ziemi Rybnickiej (obecnie Rybnickie Centrum Kultury) w Rybniku, Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie w Świętochłowicach, osiedla Tysiąclecia i Gwiazdy w Katowicach, Pałac Ślubów w Chorzowie, Sanatorium Górnik w Szczawnicy, dom wczasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ustroniu, kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach.

Aleksander Franta był ikoną śląskiej architektury. Ona była jego pasją, pochłaniała go w całości. Mógł o niej mówić godzinami. Jego projekty, jak chociażby „Kukurydze”, były wizjonerskie, wręcz na owe czasy futurystyczne. Franta był też budowniczym Parku Śląskiego. Wydatnie przyczynił się do jego rozwoju. Zaprojektował m.in. budynek dyrekcji, Pawilon Przyrodnika (tzw. Okrąglak) i Dom Turysty PTTK. Architektura była sensem i treścią jego życia.

Ceremonia pogrzebowa oraz msza święta przy urnie zostanie odprawiona 10 maja o godzinie 16 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski