Mikołajki
Dzisiaj mamy: Sobota 07.12.2019

Gibonów lato na wyspie

amdo58F4LWalli dołączyła do Jantana. Dzięki temu jest spora szansa, że Śląski Ogród Zoologiczny będzie miał pod opieką stado gibonów.

Jantan do Chorzowa przyjechał jesienią 2017 roku z zoo w Zurychu. Wówczas został też oddany do użytku nowy budynek dla gibonów. Mimo komfortowych warunków, gibon czuł się w śląskim ogrodzie samotny. Sprowadzenie dla niego towarzyszki trwało kilkanaście miesięcy. Zakończyło się sukcesem kilka tygodni temu. Samica gibona czapnika o imieniu Walli, pochodzi z ogrodu zoologicznego w Schwerin w Niemczech. Od samca odróżnia ją ubarwienie. Jej sierść jest żółtobrązowa, a na głowie tworzy ciemną „czapkę”, której gatunek zawdzięcza swoją nazwę.

– Czas oczekiwania na przyjazd samicy był bardzo długi, bo zoo w Schwerin, pomimo decyzji koordynatora gatunku, nie chciało rozdzielić sióstr separowanych od rodziców – wyjaśnia Jolanta Kopiec, dyrektor śląskiego zoo. – Na dodatek okazało się, że przed przyjazdem samica musiała mieć wykonane kilka badań potwierdzających, że jest zdrowa – dodaje.

Walli musi przejść teraz okres kwarantanny. Może on potrwać około pół roku. W tym czasie zamieszka we wnętrzu budynku gibonów, a zwiedzający będą mogli obserwować ją przez szybę ekspozycyjną.

– Za kilka tygodni zostanie połączona z samcem. Całe lato przebywać będą razem na wyspie. Już teraz nawiązują kontakt słuchowy, wzajemnie się nawołując i wydaje się, że będą stanowić dobrą parę rodzicielską – przyznaje dyrektor.

Gibony czapniki to zagrożony wyginięciem gatunek, który spotkać można tylko na niewielkim obszarze Kambodży, Laosu i Tajlandii. Obecnie na wolności żyje zaledwie 47 tys. osobników. zwierzęta te zamieszkują gęste lasy, gdzie przebywają głównie w koronach drzew. Są to najmniejsze z małp człekokształtnych – osiągają 40-60 cm długości ciała. Wszystkie gibony zostały wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych oraz objęte konwencją CITES. Główną przyczyną ich zagrożenia jest wycinka lasów i degradacja ich naturalnego środowiska.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski