Konkurs plastyczny
Dzisiaj mamy: Sobota 30.05.2020

Kosmiczna wystawa w Bibliotece Śląskiej

amdkHjsZWW piątek 19 lipca o 17:00, w przeddzień 50. rocznicy pierwszego załogowego lądowania na Srebrnym Globie w Bibliotece Śląskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Wyścig na Księżyc”. To ekspozycja przygotowana wspólnie przez Bibliotekę i Planetarium Śląskie w Chorzowie.

W czasie wernisażu Planetarium Śląskie zaprezentuje w swoim planetarium mobilnym seans „ Z wizytą u Pana Twardowskiego”.

Na wystawie można oglądać zdjęcia zdjęcia i autografy astronautów biorących udział w programach Mercury, Gemini oraz Apollo, a także radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski. Zabrał on w kosmos kopertę adresowaną do Planetarium Śląskiego – ją również można zobaczyć na wystawie.

Biblioteka Śląska prezentuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce.

Z kolei Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic poświęcili wiele godzin, by wzbogacić tę ekspozycję o perfekcyjnie wykonane modele pojazdów kosmicznych Apollo 11, Apollo 13, Apollo 17, Sojuz – Apollo i Sojuz 30.

Dodatkową atrakcję wystawy stanowią limitowane modele rakiety kosmicznej Saturn V oraz lądownika księżycowego wyprodukowane przez LEGO.

Na kuratorskie oprowadzenie po wystawie zaprasza w czasie wernisażu dziennikarz naukowy Radia Katowice Jarosław Juszkiewicz, współautor wielu seansów w Planetarium Śląskim.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski