Dzisiaj mamy: Wtorek 11.08.2020

Karolinka podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy świeci na różowo

81279895 1356538911194607_3468905129174892544_nRozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Wśród wielu akcji, które mają zwrócić uwagę na profilaktykę tej choroby jest podświetlanie obiektów na różowo. Park Śląski włączył się w tę akcję. W tym właśnie kolorze rozbłysła wczoraj Karolinka.

To inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Raka Szyjki Macicy (ECCA), Jej celem jest zwrócenie uwagi na wciąż wysoką zachorowalność na raka szyjki macicy – w całej Europie stwierdza się około 60 tysięcy zachorowań rocznie, a blisko 30 tysięcy kobiet umiera z powodu tego nowotworu.

Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się stosunkowo powoli, powstaje w wieloetapowym procesie, trwającym nawet kilkanaście lat. Specjaliści podkreślają, że jednej strony jest to „czynnik usypiający”, ale z drugiej strony powolny proces nowotworowy zwiększa szansę na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i wczesnonowotworowych w czasie wizyty u ginekologa. To jeden z tych nowotworów, które mogą być skutecznie leczone, pod warunkiem, że nastąpi to we wczesnym stadium.

W ramach projektu, na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy, organizatorzy zachęcają kobiety do pomalowania swoich ust na różowo. Pink Lips Project to nie tylko symbol, ale szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej. Rak szyjki macicy dotyczy także młodych kobiet, dlatego tak ważne jest budowanie społecznej świadomości, że choroba może dotknąć każdą kobietę. Ten typ nowotworu jest o tyle charakterystyczny, że dzięki prawidłowemu skrinignowi cytologicznemu oraz szczepieniom można go w większości przypadków wyeliminować.

Badanie cytologiczne należy wykonać regularnie – najlepiej podczas kontrolnej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata w przypadku prawidłowych wyników, lub częściej – jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. W Polsce dysponujemy szczepionkami na wysokoonkogenne typy wirusa HPV, które mogą powodować raka szyjki macicy.

W ramach projektu oświetlona została rzeźba Karolinki, którą w zeszłym roku przeszła renowację i po pięcioletniej przerwie wróciła do Parku Śląskiego.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski