Dzisiaj mamy: Środa 05.08.2020

Astronomiczna wiosna w Parku Śląskim. Dywany kwiatów i ptasie trele. Zobacz wideo

DSC 0228Niezwykle łagodna zima sprawiła, że przyroda zdecydowanie szybciej budzi się do życia. W Parku Śląskim pojawiły się różnokolorowe dywany kwiatów, drzewa ozdobne i krzewy strzeliły pąkami. A ptaki – zwłaszcza o poranku – dają melodyjne koncerty.

Przebiśniegi, stokrotki, forsycje, krokusy, zachwycają swym widokiem. Tych ostatnich jest całe mnóstwo na trawniku przy dyrekcji Parku Śląskiego. Zdobią też tereny tuż przy promenadach, są w Rosarium lub pod Al. Żyrafy.

Śnieżyca wiosenna – ta nazwa może odstraszać, ale nie gdy chodzi o roślinę o tej nazwie. Ona też już kwitnie pięknymi, dzwonkowatymi kwiatami o białej barwie. Najwięcej w Parku Śląskim jest ich na trawnikach poniżej Głównego Kręgu Tanecznego - przy Al. Klonowej.

W Ogrodzie Japońskim kwitnie oczar. Ten krzew zachwyca różowym kwiatostanem. Kolejny krzew, który „poczuł” powiew wiosny to wawrzynek wilczełyko. On również już kwitnie tuż obok budynku Fundacji Park Śląski. Derenie jadalne także dołączyły do tej grupy. Ten krzew można spotkać przy ścieżce prowadzącej na Falę. Już tylko chwile dzielą nas od dnia, w którym w pełnej krasie zaprezentują się magnolie.

Bratki u stóp Żyrafy

Ogrodnicy w Parku Śląskim rozpoczęli pracę w Rosarium, chodzi pozimową pielęgnację krzewów róż. Trzeba usunąć z nich osłony zimowe, które miały chronić rośliny przed mrozem, następnie przyciąć pędy, tak aby miały one jak najlepsze warunki do rozkwitu. Im róża będzie lepiej zadbana na wiosnę, tym piękniejsze wyda kwiaty latem. Podkreślić należy, że w Rosarium znajduje się aż 35 tysięcy takich krzewów.

Wkrótce ogrodnicy zajmą się sadzeniem bratków na Al. Żyrafy, przy bramie głównej Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Planowana jest także rewitalizacja Al. Wiązowej (to aleja pomiędzy Polami Marsowymi a Stadionem Śląskim). Tam będą uzupełnione nasadzenia z wiązu holenderskiego, ale wprowadzona zostanie również roślinność niższa, ozdobna m.in. krzewy berberysu, pojawi się geranium – bylina, która kwitnie w kolorze niebieskim.

Wzdłuż Al. Spacerowej zostanie nasadzonych kilkadziesiąt lip. W parku pojawi się ambrowiec (najpewniej w pobliżu budynku dyrekcji). Oprócz tego na terenie Cichego Zakątka mają być zasadzone hortensje i krzewuszki.

Jak mówią ogrodnicy, ekspresja wiosny będzie bardzo widoczna szczególnie w Ogrodzie Bylinowym.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski