Dzisiaj mamy: Niedziela 13.06.2021

W Parku Śląskim coraz bliżej „zielonej rewolucji”

nowe2Tauron, Fundusz Górnośląski, Zarząd Parku Śląskiego i Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisali w czwartek 18 czerwca 2020 listy intencyjne w ramach współpracy dotyczącej wprowadzenia innowacyjnych technologicznie rozwiązań w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania energii także na terenie Parku.

Zarówno dla przedstawicieli Zarządu Województwa Śląskiego jak i prezesa Tauron Polska Energia wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnej technologii jest niezmiernie ważne.

- Efektywność energetyczna i rozwój odnawialnych źródeł energii to przyszłość województwa śląskiego. Stawiamy na nowe i przyjazne dla środowiska technologie w przestrzeni publicznej. Park Śląski przejdzie w najbliższych latach prawdziwą metamorfozę i wierzę, że stanie się miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach porozumienia w Parku Śląskim ma powstać inteligentna infrastruktura, system ładowarek elektrycznych i transportu elektrycznego m.in. kolejka alejkowa, sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania, a także inteligentne ławki i oświetlenie. Na parkingach wokół parku powstanie infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię ze źródeł odnawialnych.

- Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zielonych technologii ten największy śródmiejski park w Europie stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Śląska – zaznacza Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Nasza działalność koncentruje się na Śląsku, tu mieszkają nasi pracownicy i klienci, i z tym regionem wiążemy naszą przyszłość. Chcemy, by transformacja energetyczna Taurona towarzyszyła transformacji Śląska – dodaje Filip Grzegorczyk.

W uroczystości podpisania listów intencyjnych wzięli udział Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, prezes Tauron Nowe Technologie Michał Koszałka, prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek, prezes Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień oraz prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Norbert Henzel.

- Park Śląski wciąż się rozwija, planowanych jest szereg działań, które w znacznym stopniu mają uczynić Park jeszcze bardziej ekologicznym pod względem wykorzystywania energii. To wszystko możliwe jest dzięki współpracy samorządu wojewódzkiego oraz wielu instytucji. Tym bardziej cieszy nas fakt, że dzisiaj w naszej siedzibie zostały podpisane trzy listy intencyjne, właśnie w tym zakresie – mówi prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek. - Dzięki tej współpracy będziemy mogli wprowadzić do Parku elektryczne hulajnogi, rowery i nowoczesną infrastrukturę. Zamierzamy wykorzystać też fotowoltaikę do zasilania hali Kapelusz – dodaje.

Na liście projektów do realizacji znalazły się:
• Stworzenie sieci elektrycznych rowerów i hulajnóg, a także stworzenie kolejki alejkowej.
• Na parkingach dookoła Parku Śląskiego planowana jest budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
• Goście Parku będą też mogli skorzystać z inteligentnej infrastruktury. Planowane jest postawienia ławek i latarni umożliwiających indukcyjne (bezprzewodowe) ładowanie sprzętów elektronicznych, jak telefony czy tablety. Nie trzeba będzie także martwić się o WiFi.
• Elektryczną rewolucją przejdą też parkowe budynki. Kultowa hala „Kapelusz” zyska zasilanie pochodzące z fotowoltaiki.

Przemysław Malisz

 

Copyright © 1995-2011 Park Śląski