Dzisiaj mamy: Sobota 26.09.2020

Zagłosuj na projekty w Zielonych Płucach Śląska w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

FotografiaRafalZdunczyk213108-1140x620Mieszkańcy naszego województwa mogą sprawić, że Park Śląski będzie jeszcze piękniejszy. Wszystko za sprawą II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie na projekty potrwa od 9 do 23 września. Wśród 90 propozycji nie zabrakło zadań do zrealizowania w Parku Śląskim. By zagłosować, wystarczy wejść na stronę: bo.slaskie.pl.

Do oddania mamy cztery głosy – jeden w ramach zadań wojewódzkich i trzy w ramach podregionów. Wśród zadań, które obejmują miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze znalazła się propozycja – Ogród Społeczności Parkowej. Szacunkowy koszt określono na blisko 481 tys. zł.

Parkowy Ogród Społeczny
„Parkowy Ogród Społeczny” w Parku Śląskim, to kameralna przestrzeń, gdzie każdy znajdzie chwilę wytchnienia, będzie mógł stworzyć swój ogród, w którym można prowadzić lekcje ekologiczne, działania proekologiczne, jak i spotkania integracyjne przy wspólnych akcjach ogrodniczych. Każdy będzie mógł doglądać, jak rośnie marchewka, schrupać pyszną kalarepę. Jedną z głównych funkcji ogrodu jest szeroko rozumiana edukacja, uprawa roślin jako „żywe laboratorium”, wyciszenie i regeneracja mocą natury – terapia ogrodnicza, zajęciowa, sensoryczna, aktywizacja społeczna, no i oczywiście to miejsce, które będzie zaspakajało potrzebę kontaktu z naturą.

Poprzez stworzenie małej architektury parkowej przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci tworzymy unikalne miejsce. POS to miejsce ciekawe, naturalne, estetyczne i bezpieczne, rozwijające kreatywność i sprawność.

Przyjazny Stadion Śląski
W zadaniach podregionalnych jest też inwestycja do zrealizowania w Kotle Czarownic – Budowa dwóch dodatkowych podjazdów dla osób niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim. Zadanie wyceniono na 96,5 tys. zł. Budowa w znacznym stopniu poprawi komunikację i komfort osobom niepełnosprawnych podczas wydarzeń odbywających się w legendarnym Kotle Czarownic.

Ukojenie w Rosarium
Wśród propozycji zadań wojewódzkich, zawarto projekt w Parku Śląskim – „Zasłuchani w przyrodę”. Cykl letnich sobotnich EKO-koncertów muzyki klasycznej w Parku Śląskim w Rosarium. Muzyką przypominamy o potrzebie ochrony naszej planety. Na jego realizację potrzeba ponad 237 tys. zł.

Głosując na projekt, zadbamy o to, by przyszłoroczne lato w Parku Śląskim było muzyczną przygodą na łonie natury. Wśród kwiatów w Rosarium zabrzmi muzyka klasyczna zainspirowana pięknem tego miejsca. Wykonana przez artystów z kameralnych zespołów filharmonijnych, będzie ucztą dla wszystkich. W ramach koncertów, zaplanowano dziewięć sobotnich, popołudniowych spotkań. Prezentowana muzyka nawiąże do natury: wody, gór, zwierząt. Po występach będzie okazja do uczestnictwa w warsztatach muzykoterapii: dla wcześniaków, dzieciaków i całych rodzin. Nie zabraknie też atrakcji z nagrodami. Będą nimi bilety wstępu do różnych atrakcji Parku Śląskiego.

Rosarium w Parku Śląskim, jest miejscem, gdzie odbiór muzyki nabiera niepowtarzalnej formy. Przekonać mogli się o tym goście, którzy w wakacje, w niedzielne popołudnia słuchali koncertów w ramach – Muzycznego Bukietu Róż.

Woliery dla ptaków
Mieszkańcy naszego województwa mogą mieć wpływ na zwiększenie populacji ginących gatunków ptaków. Wszystko za sprawą II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. O głosy w ramach zadań wojewódzkich walczy projekt o nazwie: Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów – budowa wolier. Inwestycję wyceniono na ponad 388 tys. zł.

Dzięki realizacji zadania powstanie sześć całorocznych wolier. Zamieszkają w nich ginące, rodzime gatunki kuraków leśnych, cietrzewia, głuszca, niewystępujące już w stanie naturalnym w Polsce dropie oraz wybrane gatunki bażantów egzotycznych. Śląski Ogród Zoologiczny przyczyni się do minimalizacji ryzyka ich wyginięcia. Miejsce będzie miało też charakter edukacyjny. Przybliży zwiedzającym tematykę przyczyny spadku liczebności ptaków i sposobów ich ochrony. Wiedza przedstawiona zostanie za pomocą tablic edukacyjnych, które staną w pobliżu wolier, dla dzieciaków opracowane zostaną interaktywne gry edukacyjne.

FotografiaRafalZdunczyk091931Agnieszka Bożek
Prezes Parku Śląskiego
Park Śląski się zmienia, to również zasługa mieszkańców. Jednym z zadań, które obecnie realizujemy, to integracyjny plac zabaw. To ważne, żeby każdy w parku znalazł coś dla siebie. Ten projekt realizujemy dzięki I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie rozpoczęło się głosowanie w ramach II edycji MBO. Serdecznie zachęcam do głosowania w ramach projektów w Parku Śląskim. Wyniki poznamy do 16 października.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski