Dzisiaj mamy: Niedziela 13.06.2021

Pierwsze e-zawody z Astronomii i Astrofizyki w historii. Wśród uczestników Polacy

IMG 20200925_140342_1Pandemia Covid-19 sprawiła, że odwołano 14. Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), która miała odbyć się w tym roku w Kolumbii. W jej miejsce zorganizowane zostały zawody on-line (The Global e-Competition on Astronomy and Astrophysics), w których biorą udział drużyny z 40 krajów.

Polskę reprezentują uczestnicy LXIII Olimpiady Astronomicznej organizowanej przez Planetarium Śląskie. W związku z faktem, że z powodu pandemii koronawirusa nie doszło do zawodów centralnych w Chorzowie reprezentację Polski na zawody międzynarodowe wyłoniono na podstawie najlepszych wyników uzyskanych w zawodach okręgowych. Są to:

Mateusz Kapusta – III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,
Jakub Kappes – Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej,
Antoni Skoczypiec– V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
Michał Stefanik– IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu,
Kornel Howil – XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie

Polska reprezentacja została zgrupowana w hotelu na Stadionie Śląskim, w tymczasowej siedzibie Planetarium. Uczestników międzynarodowych zmagań on-line czekają trzy dni zawodów. Każdego dnia punktualnie o 14:00 otworzy się „okno” dla Europy. Dla pozostałych kontynentów o innych godzinach. Wtedy zawodnikom zostaną przesłane łączami internetowymi zadania w języku angielskim i polskim. Będą oni rozwiązywać zadania z teorii, analizy danych, a także wykonywać zadania obserwacyjne. Tak jak w przypadku IOAA uczestnicy zawodów będą rywalizować ze sobą indywidualnie i drużynowo.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze w przyszłym roku Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbędzie się tak jak zaplanowano i wtedy spotkamy się osobiście. Jeśli nie, nasze drogi się skrzyżują w przyszłości” - napisał do uczestników e-zawodów Greg Stachowski, prezydent IOAA.

Polskim zespołem opiekują się Waldemar Ogłoza i Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego pełniąc jednocześnie rolę liderów, tłumaczy i współorganizując całe przedsięwzięcie. Zawody odbywają się pod okiem kamery, a po drugiej stronie sędziowie bacznie śledzą, czy rozwiązania są samodzielne.

Wyniki zawodów poznamy 23 października podczas gali, która również zostanie zorganizowana w internecie.

Polska jest jednym z krajów - założycieli Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. W 2011 roku olimpiada międzynarodowa została zorganizowana w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski