Dzisiaj mamy: Niedziela 13.06.2021

Kolejne 14 mln zł na inwestycje w Parku Śląskim! Pokazano też koncepcję Nowej Fali… WIDEO

Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-01Kompleksowy remont i renowacja Małych Kręgów Tanecznych i Dużego Kręgu Tanecznego, zaprojektowanie i wykonanie otoczenia hali wystaw „Kapelusz”, a także zakup 335 nowych ławek parkowych, stołów piknikowych, leżanek, stołów szachowych i 200 koszy na odpady. W październiku podpisano trzy umowy na realizację tych przedsięwzięć, których wartość opiewa na ponad 14 mln zł!

Wczoraj w Parku Śląskim odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono przyszłe inwestycje. Zaprezentowano też koncepcję modernizacji legendarnego kąpieliska „Fala”. W konferencji uczestniczyli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek.

– Swój dawny blask odzyska to historyczne miejsce. Poziom nasłonecznienia, gdzie stoi „Fala” jest bardzo duży. Będzie to służyło wszystkim osobom, które będą tu odpoczywać, ponadto obiekt jest urokliwie położony. Poza tym mnogość atrakcji pokazuje, że czas koncepcyjny został bardzo dobrze wykorzystany. W skali regionu, Polski nie ma drugiego takiego obiektu. Myślę, że całe rodziny w okresie letnim będą mogły spędzać swój wolny czas właśnie tutaj. Przełoży się to na liczbę gości w Parku Śląskim, który już teraz w ciągu roku odwiedza średnio 3 miliony osób – powiedział marszałek śląska Jakub Chełstowski, który uczestniczył w spotkaniu z dziennikarzami.

– Pamiętam Falę z dzieciństwa, uwielbiałam tutaj przyjeżdżać. Mam same dobre wspomnienia stąd. Liczę, że czar tego niezwykłego miejsca wróci – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Głównym punktem konferencji prasowej w Parku Śląskim było właśnie przedstawienie koncepcji modernizacji legendarnego kąpieliska „Fala”. Miejsce, gdzie jeszcze kilka lat temu odpoczywały tłumy, odzyska swój dawny blask. Każdy znajdzie coś dla siebie, będzie m.in. duży basen, zjeżdżalnie dla dzieci i wodny plac zabaw. Szacunkową wartość prac określono na poziomie 50-60 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2023 roku.

Zadanie jest na etapie przygotowania dokumentacji. By ruszyła potrzebna jest zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Decydujący głos w tej sprawie będą mieli chorzowscy radni.

14 mln na nowe inwestycje

– Park Śląski cały czas się zmienia. Jesteśmy właśnie po podpisaniu trzech kolejnych umów na ponad 14 mln zł. Do końca przyszłego roku zmodernizowane zostaną Małe Kręgi Taneczne i Duży Krąg Taneczny. Przed nami metamorfoza otoczenia hali wystaw „Kapelusz”. Finał prac zaplanowano na połowę maja przyszłego roku. Ostania podpisana umowa dotyczy dostawy i montażu mebli parkowych na terenie całego WPKiW – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Najdroższe z trzech zadań, na które już podpisano umowy, to gruntowny remont kręgów tanecznych. Kwota, która została przeznaczona na to zadanie, przekracza 11 mln zł. Dzięki tej inwestycji kręgi taneczne nie tylko odzyskają swój dawny blask i pierwotną funkcję (będą odbywać się tu koncerty plenerowe i inne wydarzenia artystyczne), ale także pojawi się wiele nowinek technicznych.

Projekt przewiduje kompleksową renowację elementów istniejących takich jak altany, postumenty, figury. W zakresie nawierzchni przewiduje się rekonstrukcję z kamienia posadzek kręgów, likwidację nawierzchni asfaltowych, ułożenie nowych – kamiennych, zastąpienie płyt betonowych płytami z piaskowca. Dodatkowo zakłada się montaż latarń i ławek na murkach. Projektant przewidział wykonanie nowych masztów oświetleniowych z naświetlaczami, iluminacji altany muzycznej i grup rzeźbiarskich przedstawiających tańczące postaci.

Przewidziano również iluminację murków. Zakłada się również wykonanie kompleksowej pielęgnacji zieleni na przedmiotowym terenie obejmującej wycinki i cięcia pielęgnacyjne. Obiekty zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, powstaną m.in. łagodne podjazdy. To miejsce – po przeprowadzonym remoncie – będzie znów tętniło życiem i to niezależnie od pory roku.

Przetarg wygrała firma MILIMEX S.A. z Siemianowic Śląskich. Termin realizacji tej inwestycji upłynie z ostatnim dniem grudnia 2020 r.

Kolejne z zadań to nowa aranżacja otoczenia Hali Wystaw „Kapelusz”. Na ten cel przeznaczono prawie 2,3 miliona zł. Zadanie zrealizowane będzie w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wykonawca nie tylko stworzy projekt, ale również powierzone zostaną mu roboty budowlane, po jego stronie będzie leżeć również dokonanie nasadzeń nowej roślinności.

Tak będzie wyglądało otoczenie Hali Wystaw “Kapelusz”
Wyremontowane zostaną alejki przylegające do Hali Wystaw „Kapelusz”. Powstanie na nich nowoczesna powierzchnia mineralna. Renowacji doczeka się znana wszystkim gościom Parku instalacja w postaci betonowych ścian potocznie nazwana „ścianami płaczu”. Powstanie nowe oświetlenie, zainstalowane zostaną iluminacje. Prace będą polegać także na wykonaniu kanalizacji deszczowej na tym obszarze. Końcowym etapem będą nowe nasadzenia roślin bylinowych oraz traw ozdobnych.

Ostatnia z podpisanych umów dotyczy wymiany mebli parkowych. To przedsięwzięcie będzie kosztowało 945 tys. zł i ma przebiegać dwuetapowo. Pierwszy etap ma potrwać 12 miesięcy, drugi zostanie zakończony w kolejnych dwóch latach. W sumie w Parku Śląskim pojawi się ponad 330 nowych ławek, a także dodatkowo stoły piknikowe, stoły szachowe, ponad 60 leżanek i 200 koszy na odpady.

Modernizacja Parku Śląskiego w ostatnim czasie nabrała ogromnego rozpędu. Dostrzegają to wszyscy, którzy odwiedzają Zielone Płuca Górnego Śląska.

– Park Śląski to moje ulubione miejsce do jazdy na rowerze. Dla zdrowia staram się tutaj być codziennie. Jeżdżąc widzę, jak to miejsce się zmienia. W ostatnich miesiącach niemal w każdym zakątku Parku ruszyły nowe inwestycje. Cieszę się, że będą kolejne – mówi Daniela Krótka z Chorzowa, którą reporterzy „Dwóch Kwadransów” spotkali we wtorek przy Kręgach Tanecznych. – Z Dużym Kręgiem mam same dobre wspomnienia, bywałam tutaj na koncertach i występach Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Tutaj moja rodzina zostawił też kawałek siebie. Mąż był oddelegowany z huty na kręgi, gdzie odpowiadał za instalację elektryczną. Czuwał nad tym by oświetleniowcy i dźwiękowcy mogli spokojnie pracować. 70 lat temu moi teściowe budowali Park Śląski, często o tym wspominali – dodaje pani Daniela.

Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-01Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-02Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-04Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-05Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-06Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-07Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-08Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-09Całość wizualizacja wariant rozszerzony2-10

Copyright © 1995-2011 Park Śląski