Dzisiaj mamy: Poniedziałek 01.03.2021

Inwestycyjna rewolucja w Parku Śląskim

2 swiatynia_petrychaŚwiętujący w tym roku swoje 70. urodziny Park Śląski przechodzi gruntowną modernizację. Bodaj największą od czasów swojego powstania. Przez 7 lat na ten cel trafi aż 226 mln zł – są to środki pozyskane z unijnego budżetu w ramach programu Jessica. Pierwsze 10 mln zł zaangażowano już w 2019 roku – wyremontowano kilometry parkowych dróg i alejek, dawny blask odzyskała „Karolinka” – jedna z najbardziej kultowych rzeźb „zielonych płuc Śląska”. Ale był to tylko wstęp do prawdziwej inwestycyjnej rewolucji, która w parku od kilku miesięcy już trwa.


W czerwcu park podpisał umowę ze spółką Tauron, w ramach której ma powstać inteligentna infrastruktura, system ładowarek elektrycznych i transportu elektrycznego, m.in. kolejka alejkowa, sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania, a także inteligentne ławki i oświetlenie. Na parkingach wokół parku powstanie infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię ze źródeł odnawialnych.


1 ogrod_japonski1. Ogród Japoński, który znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego, przechodzi metamorfozę. Po zakończeniu prac jego powierzchnia powiększy się dwukrotnie, docelowo ogród zajmie 12,5 tys. metrów kwadratowych. Innowacyjnego charakteru nabierze układ wodny. Powstanie dwupoziomowy zbiornik, a także wodospad. Nad wodospadem zaprojektowano częściowo przeszklony taras widokowy umożliwiający oglądanie wodospadu z góry. Z tarasu będzie można podziwiać widok na cały ogród. W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją będzie przestronna altana wykonana w stylu orientalnym.


2. Dzięki renowacji Świątyni Petrycha i terenów przyległych to miejsce zyskało nowe funkcje. Prace polegały m.in. na oczyszczeniu kolumn świątyni, a także odnowieniu jej przez zastosowanie farb krzemianowych w kolorze jasnoszarym lub białym, rozbiórce konstrukcji drewnianej i jej odtworzeniu z drewna modrzewiowego impregnowanego. Ponadto wykonano przyłącze prądu, oświetlenie i stacjonarne nagłośnienie. Planowana jest tam organizacja koncertów plenerowych.


3 planetarium3. Intensywne prace modernizacyjne trwają na terenie Planetarium Śląskiego. W nowym budynku oprócz astronomii będą prezentowane także zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią. Znajdzie się także miejsce na pracownie i sale konferencyjne. Na początku listopada w Urzędzie Marszałkowskim podpisano kolejną umowę, tym razem na wyposażenie Planetarium w zestaw multimedialnych projektorów cyfrowych, analogowy projektor gwiazd, nowy ekran i nagłośnienie. Jest to jedna z 30 realizowanych już umów na modernizację Planetarium Śląskiego, na przyszły rok zaplanowanych jest jeszcze dziewięć postępowań. Prace zaawansowane są w 40 procentach. Za rok będziemy cieszyć się z nowego Parku Nauki, bo taką funkcję będzie pełniło Planetarium.

 


4 hala_kapelusz4. Ruszył pierwszy etap prac związanych z gruntowną modernizacją Hali Wystaw „Kapelusz” w Parku Śląskim. Docelowo obiekt ma zostać unowocześniony o najbardziej innowacyjne systemy grzewcze, chłodzące i służące odzyskiwaniu ciepła. Zmieni się również układ komunikacyjny w obrębie hali, tak aby dostęp do obiektu był jeszcze dogodniejszy. Wyremontowane zostaną alejki przylegające do „Kapelusza”. Powstanie na nich nowoczesna powierzchnia mineralna. Renowacji doczeka się znana wszystkim instalacja w postaci betonowych ścian. Powstanie nowe oświetlenie, zainstalowane zostaną iluminacje. Prace będą polegać także na wykonaniu kanalizacji deszczowej na tym obszarze. Końcowym etapem będą nowe nasadzenia roślin bylinowych oraz traw ozdobnych.

 


5 elka5. Kolejkę Linową Elkę również czeka wielka inwestycja. Ma powstać połączenie na linii od Wesołego Miasteczka do Planetarium. Odcinek kolejki Elki od Wesołego Miasteczka do Planetarium będzie miał 1800 metrów. Co godzinę kolejka na tym odcinku będzie mogła przetransportować aż 900 osób. Trasa będzie prowadziła nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, co zwiększy jej atrakcyjność.

 

 

 

fala glowne_Easy-Resize.com6. Legendarne kąpielisko „Fala” odzyska swoją dawną świetność. Niedawno przedstawiono koncepcję modernizacji tego miejsca. Według założeń ma być gotowe w 2023 roku. Z myślą o najmłodszych dzieciach powstaną dwa wodne place zabaw. Nie zabraknie tryskających gejzerów, armatek, fontann i zamku na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami. Nieco starsi swoją energię wyładują na tzw. mokrej bańce. Nadmuchiwana poduszka wznosząca się na kilka metrów, zakończona fontanną, stanie się wyjątkową i oryginalną atrakcją. W zaprezentowanej koncepcji nie zapomniano o kompleksie ze zjeżdżalniami. Zaplanowano ich pięć. Najdłuższa będzie miała blisko 100 metrów! Przygotowane zostaną trzy tory – po 25 metrów każdy. Zachowana zostanie też kultowa wieża do skoków (dwa poziomy – 3 i 5 metrów). Miejscami zabawy i rekreacji będą basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Lustro wody w zmodernizowanym obiekcie wyniesie łącznie zawrotne 3500 metrów kwadratowych. Osoby spragnione słońca odpoczną na plaży z leżakami. Obiekt zyska też mały amfiteatr.


FotografiaRafalZdunczyk191007 Easy-Resize.com7. Kolejna inwestycja to gruntowny remont Kręgów Tanecznych. Zostanie im przywrócona pierwotną funkcja – będą odbywały się tu koncerty plenerowe, pojawi się wiele nowinek technicznych. Projekt przewiduje kompleksową renowację elementów istniejących, takich jak altany, postumenty, figury. W zakresie nawierzchni przewiduje się rekonstrukcję z kamienia posadzek kręgów, likwidację nawierzchni asfaltowych, ułożenie nowych – kamiennych, zastąpienie płyt betonowych płytami z piaskowca. Dodatkowo montaż latarń i ławek na murkach. Projektant przewidział wykonanie nowych masztów oświetleniowych z naświetlaczami, iluminacji altany muzycznej i grup rzeźbiarskich przedstawiających tańczące postaci. Przewidziano również iluminację murków.

 


8. Park podpisał umowę na wymianę mebli parkowych. W sumie w Parku Śląskim pojawi się ponad 330 nowych ławek, a także dodatkowo stoły piknikowe, stoły szachowe, ponad 60 leżanek i 200 koszy na odpady.


9. Integracyjny plac zabaw oddano do użytku w październiku. Obiekt zajmuje prawie 2200 metrów kwadratowych. Powstała tam wielka piaskownica, są karuzele, huśtawki, a na skarpie kolejna zjeżdżalnia. Dla osób starszych wydzielono strefę do rekreacji, to siłownia pod chmurką. Kto po treningu będzie chciał odpocząć, może skorzystać z zestawów piknikowych, wygodnych ławek i leżaków.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski