Dzisiaj mamy: Niedziela 13.06.2021

Kolejne, nowe inwestycje w Parku Śląskim

głowne30 grudnia 2020r . Zarząd Parku Śląskiego podpisał kolejne niezwykle istotne dla rozwoju Parku umowy, na łączną kwotę prawie 12 milionów złotych. To dobry koniec roku, a zarazem początek i realizacja nowych inwestycji.

- Park Śląski w ostatnim czasie rozwija się niezwykle dynamicznie. Część inwestycji została już oddana do użytku i służy mieszkańcom. Są również takie, które wkraczają właśnie w kluczowy etap realizacji, jak np. Ogród Japoński, czy też polder przeciwpowodziowy. Rozwój Parku jest niezwykle istotny dla Zarządu Województwa. Chcemy, aby był on „zieloną perłą” nie tylko Śląska, ale również kraju i Europy. Tym bardziej cieszy mnie podpisanie kolejnych umów inwestycyjnych, a w tym kluczowej dla rozwoju Parku umowy dotyczącej kolejki linowej Elki. Z nowym rokiem wkraczamy w kolejny etap modernizacji Parku Śląskiego - mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Pierwsza z podpisanych umów na kwotę 1 051 650,00 złotych dotyczy „Opracowania koncepcji architektonicznej i wykonanie projektu budowy nowego odcinka kolei linowej na trasie Wesołe Miasteczko – Planetarium na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. J. Ziętka S.A. w Chorzowie.”, realizować umowę będzie Pracownia Projektowa ARCHEX s.c. Anna Laskowska – Łapa, Wojciech Łapa z Bielsko – Białej, czas realizacji 8 miesięcy.

Na tę informację czekali mieszkańcy całej aglomeracji. Jedna z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego, jaką jest Kolejka Linowa „Elka” przejdzie długo oczekiwaną rozbudowę. Mam nadzieję, że prace przebiegną sprawnie i już wkrótce będziemy mogli ogłaszać przetarg na budowę kolejnych odcinków – podkreśla Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego

Druga nitka „Elki” ma być poprowadzona w dawnym szlaku. Zgodnie z założeniami – przewozić co godzinę około 900 osób. Trasę będzie obsługiwało co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych oraz 15 gondoli. Odcinek kolejki Elki od Wesołego Miasteczka do Planetarium będzie miał 1800 metrów. Tu ogromnym atutem będzie to, że przejazd będzie się odbywał nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. To okazja, by podziwiać mieszkające tam zwierzęta z perspektywy kilkunastu metrów nad ziemia.

Po wykonaniu projektu budowlanego nastąpi drugi etap, czyli ogłoszenie przetargu, w którym zostanie wyłoniona firma budowlana. To ona na postawie projektu wykona drugą nitkę. To oczywiście nie tylko montaż słupów podporowych, ale również nowej stacji „Elki” zlokalizowanej przy Planetarium. Co ważne, obiekt ten ma zostać tak skonstruowany, aby w przyszłości mógł również obsługiwać ruch na planowanej trzeciej nitce kolejki – od Planetarium do Stadionu Śląskiego.

Dawniej trasa "Elki" liczyła właśnie trzy odcinki, tworzące trójkąt. Przejazd trasą "Elki",
o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki. Powodem był zły stan techniczny kolejki. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku.

Po remoncie uruchomiono już tylko jeden odcinek trasy kolejki od Stadionu Śląskiego
do Wesołego Miasteczka. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.

P

 

Fot. Koncepcja nowej stacji Elki.

Druga podpisana umowa dotyczy przeprowadzenia prac konserwatorskich rzeźb mieszczących się na terenie Parku; „Totem” oraz rzeźby Anny Dębskiej; „Wilki”, „Łanie” i „Perkoz”. Prace konserwatorskie na łączną kwotę 180 261,42 złotych przeprowadzi Konsorcjum: „Rozeta” Konserwacja zabytków Katarzyna Sułkowska (lider) oraz Talent Gabriela Polewska-Pietrasiewicz.

Techniki renowacji zostały precyzyjnie określone i są zgodne z założeniami przedstawionymi przez znanego konserwatora dzieł sztuki, jakim jest Aleksander Harkawy. Użyte materiały będą tożsame lub nawet identyczne, jak te pierwotnie wykorzystywane przy ich tworzeniu. Wszystko jest oczywiście ujęte w programach prac konserwatorskich, rzeźby są wpisane do rejestru zabytków.

Do Galerii Rzeźby Śląskiej trafiła rzeźba „Wilki”, które tworzą kompozycję z rzeźbą „Totem” Józefa Trenarowskiego. Rzeźba ta przeszła już jedną renowację, jednak niezbyt pomyślną.
Po ponownej cała kompozycja – „Totem” i „Wilki” zostanie postawiona przy odnowionej świątyni Petrycha. Na swoje stare miejsce, czyli w okolice stawu Perkoz przy Ogrodzie Bylinowym wróci rzeźba o tej samej nazwie, a oczy odwiedzających Rosarium ponownie będą cieszyć „Łanie”.

„Budowa budynku wielofunkcyjnego administracyjno-edukacyjnego na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego” to kolejna podpisana dzisiaj umowa, opiewa ona na kwotę 10 543 843,70 PLN. Zadanie to realizować będzie Przedsiębiorstwo Inżynieryjno–Budowlane BUDECON SA. Stary pawilon, w którym mieści się administracja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, zostanie rozebrany. W sąsiedztwie powstanie nowy budynek, który pełnić będzie rolę administracyjno-edukacyjną. Obiekt będzie miał dwie kondygnacje. Nowością będzie bezpośredni dojazd od strony al. Leśnej. Będzie to nowoczesna bryła. Uroku dodadzą liczne przeszklenia oraz połączenie drewna i surowego betonu. Powierzchnia zabudowy wyniesie blisko 900 m2. W środku zaadaptowana zostanie specjalna sala, w której odbywać się będą żywe lekcje biologii. Po wykonaniu prac związanych z budową budynku wraz z instalacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi rozebrany zostanie istniejący budynek administracji. Prace związane z budową powinny ruszyć w styczniu 2021 roku. Finał zaplanowano na wiosnę 2022.

Koncepcja budynku 1

Fot. Koncepcja budynku administracyjno-edukacyjnego na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

umowy 30 12-9umowy 30 12-10umowy 30 12-12umowy 30 12-15umowy 30 12-19umowy 30 12-20

 

Copyright © 1995-2011 Park Śląski