Dzisiaj mamy: Niedziela 13.06.2021

Taki był 2020 rok w Parku Śląskim

Za nami rok pełen wyzwań i sytuacji, których nikt nie był w stanie przewidzieć. Mimo licznych zawirowań związanych z koronawirusem kalendarz wydarzeń, które miały miejsce w Parku Śląskim udało się zapełnić. Cieszymy się, że mogliśmy gościć Państwa na alejkach parkowych, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, kolejce Elce, Stadionie Śląskim, Legendii i Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Rok, który minął był dla wszystkich trudny i nieprzewidywalny. Również w Parku musieliśmy się zmierzyć z epidemią, która dotknęła nas wszystkich. Planowaliśmy huczne świętowanie 70 urodzin, jarmark bożonarodzeniowy, wielki koncert. Jednak pandemia mocno te zamiary zweryfikowała. Mam jednak nadzieję, że to co mogliśmy w tym trudnym czasie zrealizować zarówno pod kątem inwestycyjnym jak i kulturalnym spełniło Państwa oczekiwania. To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie współpraca z Zarządem Województwa Śląskiego, a szczególnie z panem marszałkiem Jakubem Chełstowskim. To wsparcie jest dla Parku bardzo ważne – mówi Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego.

W 2020 roku towarzyszyły nam imprezy dla małych i dużych, w których każdy znalazł coś dla siebie. Choć przyszedł czas, że nawet musieliśmy zamknąć Park z powodu wprowadzonych obostrzeń, nasi Goście szybko, jeszcze bardziej docenili to wspaniałe miejsce. Lato było pełne wydarzeń i imprez na świeżym powietrzu. Joga, śniadania na trawie, koncerty w ramach „Muzycznego Bukietu Róż”, rozgrywki szachowe, weekend dla zdrowia wypełniały państwa czas w weekendy. Później, sporym zainteresowaniem cieszyły się cykl: „Parkowy Wrzesień z Kulturą” oraz wydarzenia poświęcone seniorom. Koniec roku w Parku Śląskim również był pod znakiem kultury i eventów. Udało nam się zorganizować „Elkołajki”, na które nasza wiewióra Basia zaprosiła Mikołaja i Elfa, najmłodsi mieli okazję do robienia wspólnych zdjęć, a i upominków nie zabrakło. 6 grudnia również mogliśmy podziwiać Park w nowej odsłonie, została rozświetlona choinka wraz ze świątecznymi iluminacjami. Niestety ze względu na obostrzenia nie mogliśmy zorganizować jarmarku i wspólnego kolędowania przy choince. Natomiast żeby chociaż troszkę wprowadzić naszych Sympatyków w świąteczny nastrój wraz z artystami Teatru Rozrywki przygotowaliśmy dla Państwa koncert kolęd online, był on transmitowany wprost spod naszej choinki.

Obok imprez i wydarzeń w Parku, równolegle postępowały i postępują prace związane z rewitalizacją Zielonych Płuc Śląska. Ich efekty można już zobaczyć podczas spacerów. Świątynia Petrycha, ścieżki przy Kręgach Tanecznych i al. Harcerska są gotowe. Trwa m.in. modernizacja Ogrodu Japońskiego, rozbudowa Planetarium, budowa polderu przeciwpowodziowego. O wszystkich inwestycjach na bieżąco informujemy też na naszej stronie i mediach społecznościowych.

Park Śląski w ostatnim czasie rozwija się niezwykle dynamicznie. Część inwestycji została już oddana do użytku i służy mieszkańcom. Są również takie, które wkraczają właśnie w kluczowy etap realizacji, jak np. Ogród Japoński, czy też polder przeciwpowodziowy. Rozwój Parku jest niezwykle istotny dla Zarządu Województwa. Chcemy aby był on „zieloną perłą” nie tylko Śląska, ale również kraju i Europy – podsumowuje marszałek Jakub Chełstowski.

Specjalnie dla Państwa zebraliśmy w kalendarium najważniejsze wydarzenia i okazje, które w minionym roku odbyły się w Parku Śląskim. A zatem przeżyjmy to jeszcze raz.


STYCZEŃ

1. Gości Parku Śląskiego wita rzeźba Karolinka, która przeszła renowację i na stałe wróciła do Zielonych Płuc Śląska. W styczniu podświetlono ją na różowo. Tak Park zaznaczył swoje wsparcie podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Styczen - Karolina

2. Parkowe rzeźby szykowane są do renowacji. Dziś już nasze oczy cieszy nowa „Kobieta z Dzbanem”, niebawem swój blask odzyskają rzeźby, autorstwa Anny Dębskiej - „Wilki”, „Łanie” i „Perkoz”.

3. Pod koniec stycznia odwiedziła nas unijna komisarz ds. polityki spójności i reform, Elisa Ferreira, która gościła z dwudniową wizytą w Katowicach na konferencji „W kierunku zielonej gospodarki”.

Styczen - Unijna komisarz 2


LUTY

1. Walentynki w kolejce linowej Elka wpisały się już w stały harmonogram Parku Śląskiego. Nie inaczej było w minionym roku. Przejażdżka zakochanych w gondoli to niezapomniane przeżycie.

Luty - Walentynki

2. Po 43 latach nieobecności do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powróciły pingwiny. Pierwsza część stada została przywieziona do zoo na początku roku. Ptaki przeszły aklimatyzację na zapleczu nowego budynku.

Luty - Pingwiny warcaja do zoo

3. Rada Nadzorcza Parku Śląskiego powołuje nowego prezesa. Zostaje nim Agnieszka Bożek. Nowa pani Prezes szybko bierze się do działania spotyka się ze: społecznikami, dzierżawcami, przedstawicielami jednostek tworzących Park Śląski, by przedstawić strategię rozwoju i modernizacji Parku.

4. Ukazuje się pierwszy numer gazety: „Dwa Kwadranse”.  Od tego czasu szybka i kompleksowa informacja o tym, co dzieje się w Parku Śląskim oraz w naszym regionie trafia w ręce czytelników co miesiąc. 

Lyty - Pierwszy numer DK

 
MARZEC

1. Trwają prace porządkowe przy Kamiennym Kasztelu. Obiekt spłonął w 2018 roku. W planach jest jego odbudowa.

Marzec - Kamienny Kasztel 2

2. Pandemia koronawirusa wymusiła odwołanie Biegu Wiosennego. Przeorganizowana zostaje praca Parku Śląskiego. Elka zostaje zawieszona. Czas ten zostaje dobrze wykorzystany na prace konserwatorskie i wnikliwe przeglądy.

Marzec - Elka

3. Na terenie Planetarium Śląskiego trwają intensywne prace remontowe. Inwestycja za 143 mln zł dosłownie rośnie w oczach.

Marzec - Planetarium 2

4. W Parku Śląskim dobiegła końca budowa sieci oświetleniowej na najdłuższej parkowej alei spacerowej, czyli al. Leśnej. Oświetlono odcinek od skrzyżowania z al. Dojazdową do parkingu przy restauracji „Villa Gardena”.

Marzec - Nowe latarnie 2

5. Rozpoczyna się cykl 70 ciekawostek na 70-lecie Parku Śląskiego. Ich zwieńczeniem jest wydana niedawno „Kronika Parkowa”, album cały czas jest do nabycia dla kolekcjonerów i miłośników parku.


KWIECIEŃ

1. Park Śląski zostaje zamknięty do odwołania, ma to związek z treścią rozporządzenia Rady Ministrów. 20 kwietnia spacerowe alejki ponownie zostają otwarte. Cudowna wiosna wita przechodniów!

2. Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego pierwszy raz od przyjazdu na Śląsk wyszły na zewnętrzny wybieg. Szybko stają się główną atrakcją Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Kwiecien - Pingwiny


MAJ

1. Rozpoczyna się sezon w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Maja - Skansen

2. Zostaje wznowione kursowanie Elki.

3. Rusza drugi etap przebudowy al. Harcerskiej. To jedna z najważniejszych i najczęściej uczęszczanych alei Parku Śląskiego.

Maj - Harcerska 2

4. Maskotką Parku Śląskiego zostaje Wiewiórka Basia. Od tego czasu sympatyczny zwierzaczek jest wiernym towarzyszem wszystkich imprez i wydarzeń w Parku Śląskim.

Maj - Wiewiorka Basia

 


CZERWIEC

1. Śląski Ogród Zoologiczny znów przyjmuje gości. Tłumy ustawiają się w kolejce do kasy.

Czerwiec - Kolejka do zoo

2. W Parku Śląskim świętowaliśmy Dzień Dziecka. Zwieńczeniem był koncert Viki Gabor i formacji 4Dreamers na Stadionie Śląskim.

Czerwiec - Viki Gabor

3. Usunięto dzikie wysypisko przy ul. Bytkowskiej. Wywieziono, aż cztery transporty odpadów.

4. Tauron, Fundusz Górnośląski, Zarząd Parku Śląskiego i Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisali listy intencyjne w ramach współpracy dotyczącej wprowadzenia innowacyjnych technologicznie rozwiązań w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania energii m.in. na terenie Parku.

Czerwiec - Umowa z Tauronem

5. Rozegrano pierwszy w 2020 roku duży, krajowy mityng lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim.

Czerwiec - Mitting lekkoatletyczny

6. Podpisano trzy ważne umów dla Parku Śląskiego na ponad 15 milionów zł. Zakres prac objął: Ogród Japoński, polder przeciwpowodziowy i Świątynię Petrycha.

Czerwiec - Umowa


LIPIEC

1. W Parku Śląskim zainaugurowano ogólnopolską kampanię #WybieramŚląskie. Patronat nad nią objął Samorząd Województwa Śląskiego. Twarzami kampanii zostali m.in. bracia Golec.

Lipiec - WybieramSlaskie

2. Odbyła się konferencja zapowiadająca Mistrzostwa Świata Sztafet World Athletics Relays Silesia 2021. W sąsiedztwie rzeźby żyrafy stanął zegar odliczające dni do imprezy. Zaplanowano ją na 1 i 2 maja.

Lipiec - Sztafety

3. Ruszają zajęcia z jogi i terapii ruchem. Ponadto zaczynają się spotkania w ramach „Śniadania na trawie”.

Lipiec - Joga

4. Do Parku Śląskiego wraca „Muzyczny Bukiet Róż”. W Rosarium można posłuchać pięknej i spokojnej muzyki.

Lipiec - Bukiet Roz

5. Rewitalizacja alei Wiązowej, nowy plac zabaw oraz remont alejek wokół Dużego Kręgu Tanecznego i Małych Kręgów Tanecznych – to kolejne inwestycje, na które podpisano umowy.

Lipiec - umowy


SIERPIEŃ

1. Start 77. wyścigu Tour de Pologne. Kolarze sportowe zmagania rozpoczęli na Stadionie Śląskim.

Sierpien - Tour de Pologne

2. Podpisano umowę na modernizację ścieżek spacerowych wokół al. Różanej (etap drugi).

3. W Parku Śląskim odbyły się obchody 100-lecia wybuchu II Powstania Śląskiego i uroczyste otwarcie skweru 100-lecia Powstań Śląskich.

Sierpien - Obchody 15 sierpnia cz. 2

4. Zakończyły się prace na al. Harcerskiej.

Sierpien - Al. Harcerska

5. Stadion Śląski oficjalnie został Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym! Decyzję w tej sprawie podjął Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Sierpien - Narodowy Stadion Lekkoatletyczny

6. Popisano umowę na projekt modernizacji Hali Wystaw „Kapelusz”.

Sierpien - Kapelusz cz.2

7. Odbył się plenerowy „Weekend dla Zdrowia”

Sierpien - Weekend dla zdrowia


WRZESIEŃ

1. Rusza cykl „Parkowy Wrzesień z Kulturą” wachlarz artystycznych wydarzeń, zarówno dla małych jak i większych miłośników sztuki był bardzo szeroki.

Wrzesien - Parkowy Wrzesien z Kultura

2. Na Stadionie Śląskim odbywa się Memoriał Kamili Skolimowskiej.

3. Wielkie świętowanie w Parku Śląskim. 53. urodziny obchodzi kolejka Elka. Przygotowano, aż tydzień pełen niespodzianek.

Wrzesien - Urodziny Elki cz. 2

4. Rusza głosowanie w II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród projektów nie brakuje propozycji z Parku Śląskiego.

Wrzesien - MBO

5. Do Parku Śląskiego wracają rozgrywki szachowe.

Wrzesien - Szachy

6. VIII edycja śląskich Targów Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów" zawitała do Parku Śląskiego.

Wrzesien - Atrakcje Regionow


PAŹDZIERNIK

1. Rusza cykl wydarzeń dla seniorów.

2. 12. edycja Silesia Marathon. Trasę wyścigu wyznaczono m.in. przez parkowe alejki.

3. Podpisano umów na kolejne inwestycje w Parku Śląskim na ponad 14 mln zł. Zakres prac obejmuje: kompleksowy remont i renowacja Małych Kręgów Tanecznych i Dużego Kręgu Tanecznego, zaprojektowanie i wykonanie otoczenia hali wystaw „Kapelusz”, a także zakup mebli parkowych.

Pazdziernik - 14 mln zł na inwestycje

4. Zaprezentowano koncepcję modernizacji legendarnego kąpieliska „Fala”.

Pazdziernik - Fala

5. Odbyły się pierwsze obrady drugiej kadencji Rady ds. Różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego.

Pazdzierni - Rada ds. Bioroznorodnosci

6. Otwarcie nowego, integracyjnego placu zabaw.

Pazdziernik - Integracyjny plac zabaw

7. Uruchomienie w Parku Śląskim tzw. ekosłupków. Dzięki nim i aplikacji na telefonie można sprawdzić jakość powietrza w Zielonych Płucach Śląska.

Pazdziernik - Ekosłupek

8. Rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie projektu miasteczka ruchu drogowego wraz ze skateparkiem w Parku Śląskim.

Pazdziernik - Miasteczko Ruchu Drogowego


LISTOPAD

1. Zakończenie prac związanych z renowacją Świątyni Petrycha.

Listopad - Swiatynia Petrycha

2. Święto Niepodległości w Parku Śląskim. Barwami narodowymi została oświetlona kolej linowa Elka oraz słynna Karolinka.

Listopad - 11 listopad cz. 2

3. Praca Prezes Parku Śląskiego, a tym samym całego parkowego zespołu została doceniona. Agnieszka Bożek znalazła się w pierwszej dziesiątce 100 wpływowych kobiet województwa śląskiego.

4. Zakończenie prac związanych z rewitalizacją zieleni na al. Wiązowej.

Listopad - Al. Wiazowa


GRUDZIEŃ

1. 65. urodziny Planetarium Śląskiego.

 Grudzien - 65. urodziny planetarium

2. Mikołajki na Elce połączone z iluminacją świątecznego drzewka.

Grudzien - Mikołajki na Elce cz. 2

3. Prace techniczne. Wymieniono i uzupełniono oświetlenie parkowych alejek.

Grudzien - Latarnie

4. Odbyło się kolejne spotkanie Rady ds. Różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego.

5. Kolędowanie w Parku Śląskim. Na pl. Al. Żyrafy wybrzmiały wspaniałe kolędy i pastorałki.

Grudzien - Koledowanie

6. Rozbudowa „Elki” o kolejny odcinek, konserwacja rzeźb oraz wielofunkcyjny budynek na terenie zoo – to trzy kolejne inwestycje przeznaczone do realizacji w Parku Śląskim. Pod koniec roku podpisano trzy umowy w tej sprawie. Zadania opiewają na blisko 12 mln zł.

Grudzien - Umowa na koniec roku

 

Copyright © 1995-2011 Park Śląski