Dzisiaj mamy: Wtorek 19.10.2021

Spacer ornitologiczny wspólnie z Muzeum Górnośląskim

Zrzut ekranu_2021-09-27_o_13.20.51Czy wiecie jakie ptaki zamieszkują Park Śląski?  Dla których skrzydlatych stworzeń zielone płuca aglomeracji są stałym domem? A może tylko przystankiem w drodze do ciepłych krajów? Tego m.in. będzie można się dowiedzieć podczas spaceru ornitologicznego, który odbędzie się w sobotę 2 października w Parku Śląskim – miejskiej ostoi bioróżnorodności. Zbiórka o godzinie 10:00 pod budynkiem dyrekcji przy Alei Różanej 2 w Chorzowie. Przewodnikiem po Parku będzie Karolina Skorb z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. 

Jesień jest bardzo ważnym czasem dla ptaków – to okres migracji. Liczne gatunki naszych skrzydlatych braci mniejszych co sił w skrzydłach kierują się na południe, żeby dotrzeć na bezpieczne i cieplejsze zimowiska. Jednocześnie wiele z nich robi przystanki w trakcie swojej długiej podróży, często zatrzymując się w naszej najbliższej okolicy. Jesień jest zatem wspaniałym czasem na obserwacje wielu gatunków ptaków w Polsce. 

W Parku Śląskim będziemy mieć możliwość spotkać zarówno stałych mieszkańców zielonych płuc Górnego Śląska jak i gości, którzy robią przystanek tylko na naładowanie baterii. Rozległe zadrzewienia Parku Śląskiego są domem dla licznych sikor, dzięciołów a nawet sów!  Ponadto oferują schronienie także w najtrudniejszym okresie dla dzikich zwierząt – zimą, gdzie ptaki i wiewiórki mają okazję stołować się w licznych karmnikach.

Rozległy teren Parku Śląskiego jest bardzo ważny pod względem ochrony przyrody w mieście. Tereny zielone w pobliżu ośrodków miejskich stanowią korytarze ekologiczne, dzięki którym możemy gościć wiele gatunków dzikich zwierząt nawet w najgłębszych zakątkach miejskiej dżungli.

Na terenie wielodziałowego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się stała wystawa „Przyroda Górnego Śląska”. Eskpozycja  składa się z trzech części: „Lasy”, „Wody i mokradła” oraz „Pola i łąki”. W dioramach ekspozycyjnych można z bliska zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku i dość nietypowej formie… Zwierzęta ukazane są w pozach w trakcie śpiewu, walki, budowy gniazda, poszukiwania pokarmu. Podobnie jak w przyrodzie, tak i tu wybrane gatunki mają swoje rytualne czynności, przedstawione są interakcje między osobnikami i gatunkami – wzajemna adoracja, zachowywanie ostrożności, okazywanie strachu czy ucieczka.

Dział Przyrody bytomskiego Muzeum posiada ogromny zbiór okazów zoologicznych, botanicznych i geologicznych. Największe i najcenniejsze są kolekcje entomologiczne oraz ornitologiczne. 

Copyright © 1995-2011 Park Śląski