Dzisiaj mamy: Poniedziałek 29.11.2021

Ogród bylinowy


ogrod bylinowyLetnimi wieczorami w ogrodzie bylinowym wszystkie ławki są zajęte. Zasłuchani w śpiew kosów spacerowicze, kontemplują urodę kwitnących roślin. A jest co podziwiać, bo nawet trawa ma nietypowe zabarwienie. Może być niebiesko-żółta, jak wydmuszyca piaskowa, często używana do umacniania wydm.
Byliny to rośliny wieloletnie, które w czasie zimy tracą cała część nadziemną. Zostaje tylko to, co kryje ziemia: kłącza, korzenie, cebulki. Taki właśnie bylinowy ogród pracownicy działu zieleni postanowili zaprojektować w parku na przełomie 1961 i 1962 roku. Głównie po to, by zmniejszyć koszty nasadzeń na kwietnikach rocznych, których było bez liku. Byliniak miał być matecznikiem dla wymiany części kwiatów rocznych. I tak też się stało.


Kolejnym krokiem była wystawa „Nasza zieleń i kwiaty”, urządzona na kilku hektarach gruntów w okolicy hotelu PTTK. Wysadzono 186 gatunków i odmian bylin. A wszystko w związku z dwudziestą rocznicą powstania Polskiej Partii Robotniczej i mającymi się odbyć z tej okazji uroczystościami na Stadionie Śląskim. Takie były początki byliniaka, który szybko stał się ulubionym miejscem odpoczynku spacerowiczów.
Od strony alejek właściwie go nie widać, bo drzewa tworzą szczelny parawan. Zajmuje 1,6  ha i zachwyca rozmaitością kwiatów, krzewów, traw. Zawsze pięknie pachnie, a rabaty cieszą oko paletą barw, gdyż obsadzane są nie tylko wieloma gatunkami, ale i w taki sposób, by sąsiadowały ze sobą byliny kwitnące w różnych miesiącach. Dzięki temu ogród tonie w kwiatach od kwietnia do sierpnia. Ponadto sadzi się je w większych skupiskach, tworząc różnokolorowe plamy.


Na rabatach rośnie fukia, która ma ozdobne liście w odcieniach od zieleni po sinoniebieski. Nietypową, niebiesko-zieloną barwę mają także liście przywrotnika ostroklapowego. Pięknie wyglądają po deszczu: krople nie spływają, tylko osadzają się i mienią w promieniach słońca różnymi kolorami. Wiele osób myli tę roślinę z truskawkami.
Wszyscy zachwycają się irysami i makami wschodnimi o jaskrawej, pomarańczowej barwie. W byliniaku rośnie też wiele ciekawych krzewów. Jest krzewiuszka różowa, azalie i rododendrony. Są krzewy bardzo nietypowe, jak dereń kousa, który kwitnie na biało i może osiągać nawet 3 m wysokości. Dużą grupę roślin stanowią trawy ozdobne. Sadzone są według wzrostu – od strony chodnika najniższe, w głębi najwyższe. Olbrzymy, takie jak trawa pampasowa, mogą osiągnąć nawet 2 m wysokości.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski