Dzisiaj mamy: Poniedziałek 29.11.2021

Galeria Rzeźby Śląskiej

RZEBY 08Galeria Rzeźby Śląskiej znajduje się w malowniczym plenerze nieopodal restauracji Łania i stanowi pozostałość po plenerach artystycznych zapoczątkowanych w 1963 roku. Pomysłodawcami imprezy byli T. Michałowska - Rauszerowa, J. Egon Kwiatkowski oraz T. Ślimakowski - członkowie Sekcji Rzeźby Katowickiego Okręgu ZPAP.


Inicjatorom plenerów chodziło o
przybliżenie gościom parku twórczości artystów tworzących w naszym regionie oraz pokazanie rzeźby jako interesującego uzupełnienia i wzbogacenia architektury krajobrazu oraz przestrzeni publicznej. Organizatorzy plenerów dążyli też do stworzenia stałej, plenerowej kolekcji rzeźby śląskiej. W latach 70 i 80 zrealizowano siedem plenerów w kilku cyklach. Spośród projektów zgłaszanych przez artystów jury wybierało najlepsze prace, które następnie kwalifikowano do zakupu i realizacji w trwałym materiale.

RZEBY 10Do dzisiaj w galerii przetrwało  ok. 35 rzeźb odzwierciedlających stylistyczne trendy sprzed kilku dekad dominujące w ówczesnym, regionalnym środowisku artystycznym. Obecnie dzieła śląskich artystów stanowią ciekawe urozmaicenie pleneru sąsiadującego z restauracją Łania. Jest to również miejsce ulubione przez  nowożeńców, którzy chętnie fotografują się na tle tych oryginalnych obiektów.  Kolekcją zgromadzoną w tej plenerowej galerii opiekuje się również „Fundacja dla Śląska”.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski