Dzisiaj mamy: Poniedziałek 26.06.2017

Shinkendo

SHINKENDO 01Katana to tradycyjny, japoński miecz. W parkowym Rosarium można nauczyć się nim posługiwać. W minionym sezonie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach Shinkendo, czyli sztuki walki kataną.

Swoich sił spróbować może każdy, bez względu na wiek.
- Oczywiście to nie jest sztuka walki dla najmłodszych dzieci, te, jeśli są ćwiczą z rodzicami – mówi Gniewomir Samonczuk, jeden z instruktorów. – Poza tym nie ma ograniczeń, wystarczy przyjść i mieć na sobie wygodny, sportowy strój.
Uczestniczy nie walczą prawdziwą kataną, gdyś to bardzo ostra i w niewprawnych rękach niebezpieczna broń.
- Przywozimy ze sobą drewniane imitacje, nimi uczestnicy posługują się w trakcie ćwiczeń – dodaje Samonczuk. – Można przyjść w każdej chwili, będzie można nauczyć się wszystkiego od podstaw.

Shinkendo to nie jest dyscyplina sportowa. O ilości stopni wtajemniczenia nic nie mówi ubiór – nie ma kolorowych pasów jak w karate czy innych sztukach walki.
- To specyficzna dyscyplina, choć zdobywa się kolejne stopnie ćwiczyć ją trzeba całe życie, bo zawsze jest coś, co można zrobić lepiej – opowiada Gniewomir Samonczuk. – Ale warto: Shinkendo uczy samozaparcia, dążenia do celu, wytrwałości.

SHINKENDO 03I daje konkretne efekty: miłośnicy tej dyscypliny walki mają niesamowitą wytrzymałość, lepszą koordynację, ćwicząc wzmacniają układ kostny.
- Przede wszystkim to sztuka walki, która pomaga nam w pracy nad doskonaleniem siebie – zapewnia Gniewomir Samonczuk.
Amatorzy Shinkendo ćwiczą w parku w wakacje już od kilku lat. A we wrześniu przenoszą się do sal ćwiczeń. Sekcje działają właściwie w każdym mieście regionu.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski