Dzisiaj mamy: Poniedziałek 29.11.2021

Dla Miłośników Przyrody

PARK 0330Zapraszamy na spacer szlakiem czternastu parkowych stawów o łącznej powierzchni ponad 18 hektarów i głębokości 2-4 metrów. Wszystkie stawy są uzupełniane w wodę w sposób naturalny poprzez gromadzenie wód opadowych i tzw. wysięków oraz grawitacyjną cyrkulację wody w ciekawie zaprojektowanym systemie parkowych kanałów i strumyków. Wokół stawów koncentruje się życie wielu ciekawych okazów fauny i flory. W dwóch niewielkich stawach nieopodal Planetarium Śląskiego zadomowił się jeden z większych ślimaków - słodkowodny zatoczek rogowy. Żyją tu również żaba śmieszka, karaś srebrzysty a także jedne z największych polskich chrząszczy - pływaki żółtobrzeżki, które polują nawet na kijanki.

Wędrując po parku warto zaobserwować jak stopniowo odradza się flora i fauna w niedawno zrewitalizowanym Stawie Hutnik, który wkrótce ponownie będzie służył wędkarzom i innym sympatykom spędzania wolnego czasu nad wodą.

W centralnej części parku warto odwiedzić Staw Perkoz – szczególnie urokliwe miejsce ulubione przez amatorów fotografii oraz… weselne młode pary. Stamtąd już tylko kilka kroków do ulubionego przez wędkarzy Dużego Stawu z wyspą obleganą przez ptactwo wodne.


ROSARIUM 09W Parku Śląskim rośnie kilka milionów drzew. Niektóre posadzono zaledwie kilka miesięcy temu, inne są starsze niż sam projekt parku i liczą sobie znacznie więcej niż 65 lat. Są miejsca, jak aleja Klonowa, gdzie najstarsze drzewa sąsiadują z tymi najmłodszymi. Życie drzewa zaczyna się od kiełkowania nasiona. W wyniku jego napęcznienia, zachodzą rozliczne procesy. Jako pierwszy z łupiny nasiennej najczęściej wyłania się korzonek, rozrastający się z czasem w system korzeniowy, potem część zielona z pierwszymi liśćmi, z której powstaną pień oraz konary i gałęzie drzewa. O tym, jak długo żyje drzewo, najczęściej decydują jego gatunek oraz warunki siedliskowe. Do tych najtrwalszych, mogących przeżyć nawet kilkaset lat, należą m.in. buk, lipa, grab i oczywiście dąb. Znacznie mniej długowieczne są topole, brzozy, jarzęby i wierzby. Ich żywot często kończy się przed upływem stu lat.

Najstarsze...
W pierwszych latach tworzenia Parku Śląskiego posadzono (głównie w czynie społecznym) ok. 3,5 miliona drzew i krzewów w 70 gatunkach i odmianach. Były to przeważnie rośliny pionierskie, szybko rosnące, odporne na zanieczyszczenia przemysłowe – np. brzozy, topole, wierzby i czeremchy. Gatunki szlachetne dosadzano w latach późniejszych, gdy w parku wytworzył się odpowiedni mikroklimat. Najstarsze drzewa w Parku Śląskim liczą ponad 65 lat gdyż rosły na tym terenie jeszcze przed powstaniem parku. Najwięcej takich drzew odnajdziemy w okolicach tzw. Szwajcarskiej Doliny. Do dzisiaj spora część z tych drzew zachowała się wzdłuż alei Głównej i Klonowej. Od młodszych okazów odróżnia je średnica pnia. Najstarsze parkowe drzewa stanowią około 5 procent całego drzewostanu. Przeważają wśród nich klony, dęby i jesiony.

Najmłodsze...
Aktualne nasadzenia są wykonywane w ramach tzw. nasadzeń zastępczych, mających na celu uzupełnienie drzewostanu wcześniej usuniętego z różnych ważnych powodów (względy bezpieczeństwa, wiatrołomy, parkowe inwestycje, itp.). W parku corocznie kiełkuje nawet kilka milionów siewek drzew, które są regularnie wycinane i karczowane lub pielęgnowane jeśli należą do gatunków szczególnie cennych. Ostatnio największe uzupełnienia drzewostanu wykonano przy alei Głównej (40 dębów szypułkowych) oraz przy alei Klonowej, gdzie nasadzono kilkadziesiąt klonów i jaworów. Park Śląski wzbogaca różnorodność swojego drzewostanu. Posadzono wiele wartościowych i ciekawych taksonów, między innymi metasekwoi chińskich, ambrowców amerykańskich, klonów, lip, buków i innych gatunków ozdobnych. Śląskie Wesołe Miasteczko wzbogaciło się o ponad 120 drzew, w tym 20 wierzb białych w dwóch odmianach oraz o odmiany olchy czarnej i szarej. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, w parku zamiera coraz więcej drzew iglastych, zwłaszcza świerków kłujących zachwycających srebrzystym, dekoracyjnym igliwiem. W ich miejsce wysadzane są m.in. świerki serbskie, jodły koreańskie oraz jodły jednobarwne. Nasadzane gatunki dobierane są również pod kątem edukacji ekologicznej oraz z myślą o wzbogaceniu pokarmu dla zwierząt żyjących dziko w Parku Śląskim.

Jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w Parku Śląskim jest specjalnie oznakowana ścieżka dendrologiczna.

W katalogu wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż, chorzowskie Rosarium zostało umieszczone wśród 35 pięciu najpiękniejszych ogrodów różanych świata. Pomysł utworzenia na terenie parku kolekcji ok. 30 tysięcy krzewów róż zgłosiło w roku 1964 Polskie Towarzystwo Miłośników Róż a projekt rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego – głównego projektanta Parku Śląskiego. Roboty ziemne zakończono w 1965 roku a rok później wykonano główną część nasadzeń. Uroczyste otwarcie Rosarium nastąpiło 24 czerwca 1968 równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż. Około 300 odmian róż (po 10-15 sztuk z każdej odmiany) pochodziło głównie z darów polskich oraz europejskich hodowców i producentów. Na powierzchni 7 ha obsadzono krzewami róż kwietniki w kształcie plastra miodu, w którego komórkach (374 x 7,5m2) rosną poszczególne odmiany róż, głównie z grupy wielokwiatowych. Nieopodal, na tle zielonej murawy zlokalizowano większe kwietniki w kształcie soczewek mieszczących w sobie od 300 do 1500 krzewów róż tej samej odmiany. Poza odmianami kwitnących przez cały sezon róż wielokwiatowych (rabatowych) w rosarium odnajdziemy także róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące) obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe) obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwiatowe piramidy a także róże miniaturowe. Malowniczym „akompaniamentem” dla różnokolorowych kwiatów są strzyżone żywopłoty utworzone z krzewów iglastych (Thuja, Taxus) oraz liściastych (Berberis, Ligustrum). Specyficzny klimat rosarium współtworzą urokliwe oczka wodne z pięknymi klombami nenufarów. Największy parkowy staw znajduje się na terenie Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski