Dzisiaj mamy: Poniedziałek 29.11.2021

Ścieżka dendrologiczna czeka

dendorologizcnAZapraszamy na spacer turystyczno-edukacyjnym szlakiem wyjątkowej kolekcji najoryginalniejszych i najszlachetniejszych gatunków drzew w Parku Śląskim.

Czterdzieści specjalnych tablic poglądowych umożliwia gościom parku poznanie ciekawych i rzadkich gatunków drzew. Ścieżka dendrologiczna w Parku Śląskim powstała dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

WYBRANE GATUNKI pdfMAPA.pdf                      

Kilometrowa ścieżka biegnie od budynku dyrekcji parku, przez mokrą łąkę, ogród japoński, aż do przedpola Rosarium. Głównym jej wytyczenia było stworzenie gościom parku (szczególnie młodzieży) bezpośredniej możliwości poznania z bliska wspaniałych okazów szlachetnych drzew. Stworzeniu ścieżki przyświecała także idea promocji podziwu i szacunku dla przyrody oraz zwrócenia uwagi na występującą w parku bioróżnorodność i bogactwo flory. W pobliżu drzew umieszczono tablice informacyjne zawierające szczegółowe opisy danego gatunku, jego nazwę łacińską oraz mapę z obszarem występowania.

Do najciekawszych drzew w tej kolekcji należą: metasekwoja chińska, ambrowiec amerykański, magnolia parasolowata, cis, limba, kosówka, grójecznik, tulipanowiec oraz miłorząb dwuklapowy.

Ścieżka dendrologiczna w Parku Śląskim cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno gości indywidualnych jak i grup zorganizowanych, głównie szkolnych wycieczek. Niektóre spośród drzew liczą sobie 50 lat a ich układ wzdłuż ścieżki podkreśla gatunkowe i geograficzne zróżnicowanie całej kolekcji. Na wnikliwe zapoznanie się z treścią tablic informacyjnych oraz wszystkimi drzewami eksponowanymi wzdłuż ścieżki trzeba poświęcić ok. dwóch godzin.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski