Dzisiaj mamy: Poniedziałek 29.11.2021

Spacer dla każdego

park slaskiPark Śląski to miejsce w naturalny sposób sprzyjające turystyce, rekreacji, przyrodniczej edukacji, amatorskiemu uprawianiu sportu oraz spacerom w malowniczych plenerach.

Zwiedzanie Parku Śląskiego warto poprzedzić wyborem jednego z siedmiu wejść/wjazdów do parku:


1. Aleja Główna (od ul. Chorzowskie

2. Aleja Harcerska (od ronda przy ul. Parkowej nieopodal centrum handlowego)

3. Aleja Planetarium (od ul. Bytkowskiej nieopodal TVP Katowice

4. Promenada gen. Ziętka (od ul. Złotej)

5. Aleja Dojazdowa (od ul. Złotej) 6. Aleja Żyrafy (od ul. Chorzowskiej)

7. Aleja Klonowa (od ul. Siemianowickiej)

Siedem wariantów zwiedzania parku w zależności od wybranego wejścia/wjazdu do Parku Śląskiego:

1. Aleja Główna (od ul. Chorzowskiej) – wejście/wjazd nieopodal przystanku tramwajowego oraz podziemnego przejścia dla pieszych od strony osiedla 1000-lecia. Płatny wjazd samochodem. W odległości ok. 400 m parking przy Pelikanach (rzeźba nieopodal skrzyżowania z Promenadą gen. Ziętka). W odległości kilkudziesięciu metrów, po lewej stronie Alei Głównej znajduje się zamknięty wybieg dla psów – jedyne w parku miejsce gdzie psy mogą swobodnie poruszać się bez smyczy. Idąc na wprost od ul. Chorzowskiej, mijamy restaurację Kamienny Kasztel (po lewej) i po kilkuset metrach, dochodzimy do skrzyżowania z Promenadą gen. Ziętka obok charakterystycznej rzeźby Pelikanów. Stąd, skręcając w lewo dojdziemy, wzdłuż Stawu Przystań do Stadionu Śląskiego i Ośrodka Harcerskiego, gdzie działa Hotel Skaut oraz strzelnica sportowa. Nieopodal stadionu znajduje się stacja kolejki linowej Elka. Skręcając w prawo dochodzimy do hali wystaw Kapelusz. Kontynuując spacer Promenadą gen. Ziętka w tym kierunku dojdziemy do Rosarium a następnie do bramy głównej ZOO i nieco dalej do Wesołego Miasteczka. Idąc nadal prosto przechodzimy przez mostek pomiędzy Stawem Przystań a Kanałem Regatowym. Obok restauracji Marysin Dwór wybieramy na rozwidleniu jedną z 3 alejek. Łukiem w prawo za restauracją dojdziemy do kąpieliska Fala. Idąc na wprost pod górę wkraczamy na Aleję Gwiazd prowadzącą do Śląskiego Planetarium. Po pokonaniu kilkuset metrów możemy skręcić w lewo i Aleją Łani dojdziemy do restauracji Łania oraz plenerowej galerii rzeźby śląskiej. Skręcając w lewo wzdłuż brzegu Stawu Przystań dojdziemy do Dużego Kręgu Tanecznego i dalej do Alei Harcerskiej.

2. Aleja Harcerska – wjazd/wejście przy ul. Parkowej nieopodal centrum handlowego obok Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Wjazd samochodem płatny. W odległości ok. 400 m parking na terenie Ośrodka Harcerskiego lub przy skrzyżowaniu z Promenadą gen. Ziętka. W tym miejscu warto obejrzeć tablicę upamiętniającą wizytę radzieckich kosmonautów. Walentina Tierieszkowa i Walerij Bykowski odwiedzili park w 1963 roku. Idąc/jadąc w dół Aleją Harcerską, po kilkuset metrach mijamy Stadion Śląski (po prawej) oraz główne wejście do Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego (po lewej). Nieco dalej, w lewo skręcamy do Ośrodka Harcerskiego (Hotel Skaut i strzelnica sportowa) lub w prawo do stacji kolejki linowej Elka, hotelu Stadion, boiska treningowego Stadionu Śląskiego wraz z parkingiem oraz centrum konferencyjnego. Idąc/jadąc nadal na wprost, po przecięciu Promenady gen. Ziętka docieramy do skrzyżowania z Aleją Klonową. Skręcając w prawo (zakaz wjazdu samochodem) wzdłuż Stawu Przystań dochodzimy do Dużego Kręgu Tanecznego (po lewej) a następnie do Alei Głównej. Skręcając w lewo (dozwolony przejazd samochodem), po kilkudziesięciu metrach skręcamy w prawo pod górę i Aleją Łani docieramy do restauracji Łania (parking) oraz plenerowej galerii rzeźby śląskiej. 200 m przed restauracją możemy skręcić w lewo, w Aleję Muzyków by po pokonaniu 100 m dotrzeć do muzycznego klubu Leśniczówka. 300 m na wprost za Łanią znajduje się Dworek Parkowy - kolejna restauracja z parkingiem.

3. Aleja Planetarium – wjazd/wejście od ul. Bytkowskiej nieopodal TVP Katowice. Wjazd samochodem płatny. Kilkaset metrów od wjazdu, obok wiaduktu po lewej znajduje się restauracja Villa Gardena. Kilometr od wjazdu znajduje się parking dla gości Śląskiego Planetarium. Tuż obok alei, po prawej stronie malownicze stawy – siedlisko ptaków wodnych i rzadkich płazów. Przed wejściem głównym do planetarium stoi rzeźba patrona – Mikołaja Kopernika.

4. Promenada gen. Ziętka (od ul. Złotej) – wejście obok stacji kolejki linowej Elka. Idziemy kilkaset metrów wzdłuż terenu Wesołego Miasteczka (po lewej) w kierunku Śląskiego Ogrodu Zoologicznego (nieco dalej po prawej). W sezonie wiosenno-letnim malowniczą atrakcją towarzyszącą spacerowi tą aleją są liczne klomby, kwiatowe rzeźby, niecodzienny Pomnik Komara (Dron) a także możliwość obserwowania zwierząt na wybiegach sąsiadującego z aleją ZOO. Z placu przed główną bramą ZOO, idąc dalej na wprost wzdłuż ogrodzenia ZOO (po prawej) dotrzemy do Rosarium (po lewej) i nieco dalej - do kąpieliska Fala oraz hali wystaw Kapelusz oraz restauracji Marysin Dwór i Wioska Rybacka.

5. Aleja Dojazdowa (od ul. Złotej) - Wjazd samochodem płatny. Nieopodal, po lewej wejście na teren Śląskiego Parku Linowego. Dalej na wprost, za torami parkowej kolejki wąskotorowej, boczne wejście do ZOO (czynne w sezonie letnim). Skręcając w lewo, wzdłuż muru ZOO dotrzemy do Promenady gen. Ziętka.

6. Aleja Żyrafy (od ul. Chorzowskiej) – wejście do parku dla turystów pieszych oraz korzystających z transportu publicznego (zobacz połączenia tramwajowe i autobusowe). Spacer po parku rozpoczynamy u stóp Żyrafy – jednego z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych obiektów na terenie Parku Śląskiego. Aleją Żyrafy zmierzamy w kierunku zabytkowej bramy głównej Śląskiego ZOO. Po drodze mijamy Foki - popularną rzeźbę ufundowaną przez górników KWK Wesoła i zlokalizowaną pośrodku alei na malowniczym klombie. Nieco dalej, po lewej stronie znajduje się jedno z wejść na ogrodzony teren Rosarium. Przed nami wejście główne do ZOO oraz skrzyżowanie z Promenadą gen. Ziętka i kawiarnia/klub muzyczny Rebel Garden.

7. Aleja Klonowa (od ul. Siemianowickiej) - wejście/wjazd do parku od strony ul. Siemianowickiej w Chorzowie. Kilkaset metrów od wjazdu po prawej stronie rozległa Łąka Końska a po lewej Staw Hutnik odzyskujący (po niedawnej rekultywacji) swoją dawną urodę. Aleją Klonową wędrujemy w głąb parku by dojść do skrzyżowania z Aleją Harcerską. Skręcając nieco wcześniej w lewo dotrzemy do restauracji Łania i Dworek Parkowy oraz do klubu muzycznego Leśniczówka.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski