Dzisiaj mamy: Wtorek 18.05.2021

Ruszyła III edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

BOMieszkańcy województwa śląskiego, ponownie jak w poprzednich edycjach, będą mieli do dyspozycji 10 milionów złotych. Środki przeznaczone na realizację zadań w ramach MBO podzielone są na dwie pule: EKO (5 mln zł) oraz REGIO (5 mln zł).

W Parku Śląskim dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu udało się już wiele stworzyć, a kolejne inwestycje są w trakcie realizacji. Ze środków MBO wykonano m.in. plac zabaw nieopodal alei Harcerskiej, to obiekt przeznaczony zarówno dla dzieci jak i dla seniorów. Maluchy mają tutaj pole do popisu. Jest trampolina, pająk i ścianki do wspinaczki. Nie brakuje piaskownicy, zjeżdżalni. Uwagę przykuwają dwie huśtawki. Jedna, gdzie nasze pociechy mogą huśtać się wspólnie, patrząc na siebie. Druga powstała z myślą o dzieciach z dysfunkcjami ruchowymi. Dla osób starszych wydzielono strefę do rekreacji, to siłownia pod chmurką i strefa kalisteniki. Z kolei w śląskim zoo stworzono woliery dla panter śnieżnych. To ekspozycja o łącznej powierzchni 1600 m2 wraz z tarasem widokowym na wysokości około 6. Wkrótce zostanie otwarta. Innym z zadań było wykonanie murali na murze stanowiącym część ogrodzenia ogrodu zoologicznego od strony alei Leśnej. Murale upamiętniają 100 rocznicę Powstań Śląskich.

Natomiast w II edycji MBO zwyciężył m.in. projekt „Ogród Społeczności Parkowej”, który jest obecnie w trakcie realizacji. Będzie to kameralna przestrzeń, gdzie każdy z nas znajdzie chwilę wytchnienia, będzie mógł stworzyć swój ogród, w którym można prowadzić lekcje ekologiczne, działania proekologiczne, jak i spotkania integracyjne przy wspólnych akcjach ogrodniczych. W ramach II MBO wygrała także budowa kompleksu sześciu całorocznych wolier dla ginących, rodzimych gatunków kuraków leśnych - cietrzewia i głuszca, niewystępującego już w stanie naturalnym w Polsce. Dzięki temu śląskie ZOO przyczyni się do minimalizacji ryzyka ich wyginięcia.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski