Nie wszystko musi dziać się szybko. Od 6 maja co dwa tygodnie Park Śląski zaprasza na „Śniadanie na trawie”

2017-04-28

Sobotnie poranki warto spożytkować inaczej niż w sklepowych kolejach czy na przykład porządkując garaż. Przez to „inaczej” rozumiemy słońce, róże, ciszę, spokój, czas spędzony z najbliższymi. To „inaczej” od pięciu lat nazywa się w Parku Śląskim „Śniadanie na trawie”.

Tegoroczne „Śniadania…” będą organizowane co dwa tygodnie, ale przez trzy miesiące. W tym sezonie zaplanowano ich dziesięć: 6 i 20 maja, 3 i 17 czerwca, 1, 15 i 29 lipca, 5 i 19 sierpnia, 2 września. – To nasza odpowiedź na oczekiwania gości. Uczestnicy pytali o możliwość wydłużenia tego cyklu na całe wakacje. Aby nie spowszedniały, postanowiliśmy więc nieco zmniejszyć jego częstotliwość, ale poprowadzić go aż do samego ich końca – tłumaczy Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. Każda z imprez rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 16. Od czerwca, przed „Śniadaniem…”, od godziny 9, w Rosarium odbywać się będzie joga, a od 20 maja, od godziny 12 – pilates.

Okazja by zwolnić
Uczestnicy będą mieć okazję odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody największego ogrodu różanego w Polsce, a także pobyć z rodziną, nabrać dystansu do dnia powszedniego. W trakcie spotkań będą promowane tematy związane ze zdrowym stylem życia, ekologią, zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Prelegenci, mają mówić o idei slow food, żywności genetycznie modyfikowanej i fair trade oraz zdrowej żywności.

– Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach to trend, który nie dotyczy określonej grupy społecznej – podkreśla Żaneta Rachwaniec-Szczecińska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. – W samych ludziach pojawia się taka myśl, że może nie warto za wszystkim biegać, że to, co serwuje nam świat, niekoniecznie jest dla nas dobre i zdrowe, że wcale nie jest idealnie, gdy wszystko dzieje się szybko – dodaje.

Stawiają na jakość
Ruch slow w Polsce narodził się później niż w Zachodniej Europie. Bo kiedy protestowano w 1986 roku przeciwko fast foodom i otwarciu McDonalda przy Hiszpańskich Schodach w Rzymie, w Polsce nie było nawet sieciowych restauracji tego typu. Ruchy slow, obejmują jedzenie, modę i kilka innych gałęzi, stawiających na jakość. Dzięki nim ludzie chcą niekoniecznie szybko, a lepiej. – Takie podejście jest zdrowsze, a korelacje między stresem, życiem w ciągłym pośpiechu, a różnymi chorobami są od dawna potwierdzone – mówi Rachwaniec-Szczecińska. – „Śniadanie na trawie” to impreza, która poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, daje możliwość relaksu, odpoczynku i wyciszenia – zachęca psycholog.

Z przyrodą i ekologią
Śniadaniowa formuła, podobnie jak w latach ubiegłych, jest bardzo luźna, ale program w tym roku niezwykle bogaty. Chętni będą mogli oczywiście spróbować pysznego jedzenia z food trucków i wypocząć na leżakach. Podobnie jak podczas ostatniej edycji, najmłodsi uczestnicy wezmą udział w kilku strefach animacji i warsztatów, które zorganizuje Studio Artystyczne Maciej. W imprezę włączą się też Uniwersytet SWPS, który przygotuje wykłady m.in. o seksualizacji jako społecznym tabu, micie rodzica dorosłego oraz technikach relaksacji, a także Centrum Medyczne Signum z wykładem dietetyka na temat slow food. Nowością będą dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach EkoSpotkania, które zorganizuje Fundacja Park Śląski.

Śniadaniowe tematy:
Ekologia jako podstawa naszego myślenia
prof. dr hab. Piotr Skubała, 6 maja, godz.11.00-13.00, Rosarium
Czy w parkach miejskich jest dzika przyroda”
dr Emilia Grzędzicka 6 maja, godz.11.00-13.00, Rosarium
Uroki Ogrodu Bylinowego
mgr inż. Łukasz Drozd 20 maja, godz.11.00-13.00, Rosarium
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
prof. dr hab. Adam Rostański, 3 czerwca, godz.11.00-13.00, Rosarium
Uroki Rosarium
mgr inż. Krystian Golasz 17 czerwca, godz.11.00-13.00, Rosarium
Sekretne życie drzew
prof. dr hab. Piotr Skubała 1 lipca, godz.11.00-13.00, Rosarium
"Slow food, czyli zdrowo i tradycyjnie" Anita Olczak z Centrum Medycznego Signum
Tajniki fotografowania przyrody
dr Barbara Bacler-Żbikowska 29 lipca, godz.11.00-13.00, Rosarium
Lecznicze właściwości ziół
dr Barbara Bacler – Żbikowska
19 sierpnia, godz.11.00-13.00, Rosarium
Deficyt natury u dzieci i dorosłych
dr Maja Głowacka 19 sierpnia, godz.11.00-13.00, Rosarium
Wy nie wiecie a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem- o relacji człowiek –pies eksperci Fundacji Psi Wybieg
2 września, godz.11.00-13.00, Rosarium
Behavioryzm zwierząt eksperci Fundacji Psi Wybieg
2 września, godz.11.00-13.00, Rosarium

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...