Akademia ludzi spełnionych, którzy chcą parkowi coś oddać

2018-02-26

Oto historia o tym, jak zostać parkowym wolontariuszem. Krysia Adamczyk na emeryturę przeszła w lipcu ubiegłego roku. We wrześniu była już członkiem Parkowej Akademii Wolontariatu. Uczy się tu angielskiego, pomaga w przygotowaniu wydarzeń, spotyka ciekawych ludzi. Jak mówi, ma wobec Parku dług, który teraz chce spłacić.

Do PAW Krystyna pierwszy raz trafiła dwa lata temu. Do udziału w zajęciach nakłoniła ją siostra, która na emeryturę przeszła nieco wcześniej. – Wtedy jeszcze pracowałam, ale po spędzonej tutaj godzinie, już wiedziałam, że wrócę – mówi. Wcześniej do parku przyjeżdżała najczęściej na rowerze, jednak właśnie dzięki akademii, poznała park z nieco innej strony.

Krysia bardzo chętnie udziela się społecznie. Pomaga sąsiadom i bierze udział w akcjach charytatywnych. W PAW – jak zapewnia – jeszcze do końca nie pokazała, na co ją stać. – Jestem rodowitą chorzowianką, choć teraz mieszkam w Bytomiu. W domu było nas pięcioro. W każdą sobotę i niedzielę rodzice przywozili nas tutaj tramwajem. Spędzaliśmy tu każdy weekend. Teraz sama zabieram tu swojego wnuka – przyznaje. – Od parku dostałam dużo. Mam stąd wiele miłych wspomnień. Teraz mam sporo wolnego czasu i chcę to oddać – dodaje.

Do parku Krystyna przyjeżdża nawet kilka razy w tygodniu. Wszystko zależy od zajęć i zadań, które zostaną jej przydzielone. – Tutaj się realizuję i uczę wielu nowych rzeczy – mówi. – Można tu spotkać zarówno rehabilitanta, jak i profesjonalnego operatora kamery. Ale też pomagać przy organizacji biegów czy imprez na Stadionie Śląskim. To niesamowicie wzbogaca.

Seniorzy, którzy realizują się w akademii, są z różnych środowisk, wykonywali w przeszłości różne zawody, mają bardzo szeroki wachlarz zainteresowań. Jedni są samotni, inni mają duże rodziny. Wszystkich łączy jedno: miłość do parku i wrażliwość na jego potrzeby. – I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze – uważa Krysia.

Parkowa Akademia Wolontariatu
Powstała w 2011 roku. Tworzyli ją seniorzy. Dziś razem z 70 seniorami (to największy stały wolontariat seniorów w Polsce), czyli 60-85-latkami, działa w nim kilkadziesiąt osób młodych. Seniorzy prowadzą m.in. stałe, bezpłatne zajęcia dla seniorów (Akademia Aktywnego Seniora): językowe (angielski, rosyjski, włoski), nordic walking, komputerowe, rękodzielnicze, brydżowe, latem: treningi rowerowe, gry w boule, prowadzą depozyty i punkty żywieniowe w czasie biegów, gry terenowe, zajęcia dla dzieci w czasie imprez, prace ogrodnicze, Klub Książki Mówionej dla pacjentów szpitala geriatrycznego. Parkowi wolontariusze są kustoszami i opiekunami wystaw, a także asystentami osób niepełnosprawnych (certyfikowanymi). Współorganizują co roku Kongresy „Obywatel Senior”.

Czytaj również

Naše webové stránky používají cookies, m.in. pro statistické účely. Pokud nechcete, aby byly uloženy na disku, změňte nastavení prohlížeče. Více k tomuto tématu...