Nie wszystko musi dziać się szybko. Od 6 maja co dwa tygodnie Park Śląski zaprasza na „Śniadanie na trawie”

2017-04-28

Sobotnie poranki warto spożytkować inaczej niż w sklepowych kolejach czy na przykład porządkując garaż. Przez to „inaczej” rozumiemy słońce, róże, ciszę, spokój, czas spędzony z najbliższymi. To „inaczej” od pięciu lat nazywa się w Parku Śląskim „Śniadanie na trawie”.

Tegoroczne „Śniadania…” będą organizowane co dwa tygodnie, ale przez trzy miesiące. W tym sezonie zaplanowano ich dziesięć: 6 i 20 maja, 3 i 17 czerwca, 1, 15 i 29 lipca, 5 i 19 sierpnia, 2 września. – To nasza odpowiedź na oczekiwania gości. Uczestnicy pytali o możliwość wydłużenia tego cyklu na całe wakacje. Aby nie spowszedniały, postanowiliśmy więc nieco zmniejszyć jego częstotliwość, ale poprowadzić go aż do samego ich końca – tłumaczy Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. Każda z imprez rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 16. Od czerwca, przed „Śniadaniem…”, od godziny 9, w Rosarium odbywać się będzie joga, a od 20 maja, od godziny 12 – pilates.

Okazja by zwolnić
Uczestnicy będą mieć okazję odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody największego ogrodu różanego w Polsce, a także pobyć z rodziną, nabrać dystansu do dnia powszedniego. W trakcie spotkań będą promowane tematy związane ze zdrowym stylem życia, ekologią, zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Prelegenci, mają mówić o idei slow food, żywności genetycznie modyfikowanej i fair trade oraz zdrowej żywności.

– Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach to trend, który nie dotyczy określonej grupy społecznej – podkreśla Żaneta Rachwaniec-Szczecińska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. – W samych ludziach pojawia się taka myśl, że może nie warto za wszystkim biegać, że to, co serwuje nam świat, niekoniecznie jest dla nas dobre i zdrowe, że wcale nie jest idealnie, gdy wszystko dzieje się szybko – dodaje.

Stawiają na jakość
Ruch slow w Polsce narodził się później niż w Zachodniej Europie. Bo kiedy protestowano w 1986 roku przeciwko fast foodom i otwarciu McDonalda przy Hiszpańskich Schodach w Rzymie, w Polsce nie było nawet sieciowych restauracji tego typu. Ruchy slow, obejmują jedzenie, modę i kilka innych gałęzi, stawiających na jakość. Dzięki nim ludzie chcą niekoniecznie szybko, a lepiej. – Takie podejście jest zdrowsze, a korelacje między stresem, życiem w ciągłym pośpiechu, a różnymi chorobami są od dawna potwierdzone – mówi Rachwaniec-Szczecińska. – „Śniadanie na trawie” to impreza, która poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, daje możliwość relaksu, odpoczynku i wyciszenia – zachęca psycholog.

Z przyrodą i ekologią
Śniadaniowa formuła, podobnie jak w latach ubiegłych, jest bardzo luźna, ale program w tym roku niezwykle bogaty. Chętni będą mogli oczywiście spróbować pysznego jedzenia z food trucków i wypocząć na leżakach. Podobnie jak podczas ostatniej edycji, najmłodsi uczestnicy wezmą udział w kilku strefach animacji i warsztatów, które zorganizuje Studio Artystyczne Maciej. W imprezę włączą się też Uniwersytet SWPS, który przygotuje wykłady m.in. o seksualizacji jako społecznym tabu, micie rodzica dorosłego oraz technikach relaksacji, a także Centrum Medyczne Signum z wykładem dietetyka na temat slow food. Nowością będą dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach EkoSpotkania, które zorganizuje Fundacja Park Śląski.

Śniadaniowe tematy:
Ekologia jako podstawa naszego myślenia
prof. dr hab. Piotr Skubała, 6 maja, godz.11.00-13.00, Rosarium
Czy w parkach miejskich jest dzika przyroda”
dr Emilia Grzędzicka 6 maja, godz.11.00-13.00, Rosarium
Uroki Ogrodu Bylinowego
mgr inż. Łukasz Drozd 20 maja, godz.11.00-13.00, Rosarium
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
prof. dr hab. Adam Rostański, 3 czerwca, godz.11.00-13.00, Rosarium
Uroki Rosarium
mgr inż. Krystian Golasz 17 czerwca, godz.11.00-13.00, Rosarium
Sekretne życie drzew
prof. dr hab. Piotr Skubała 1 lipca, godz.11.00-13.00, Rosarium
"Slow food, czyli zdrowo i tradycyjnie" Anita Olczak z Centrum Medycznego Signum
Tajniki fotografowania przyrody
dr Barbara Bacler-Żbikowska 29 lipca, godz.11.00-13.00, Rosarium
Lecznicze właściwości ziół
dr Barbara Bacler – Żbikowska
19 sierpnia, godz.11.00-13.00, Rosarium
Deficyt natury u dzieci i dorosłych
dr Maja Głowacka 19 sierpnia, godz.11.00-13.00, Rosarium
Wy nie wiecie a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem- o relacji człowiek –pies eksperci Fundacji Psi Wybieg
2 września, godz.11.00-13.00, Rosarium
Behavioryzm zwierząt eksperci Fundacji Psi Wybieg
2 września, godz.11.00-13.00, Rosarium

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...