Park jeszcze bardziej naturalny

2019-06-07

Byliny zamiast roślin jednorocznych, nowe rzeźby plenerowe oraz wymiana drzewostanu – to największe zmiany, jakie w tym roku przejdzie parkowa zieleń. Goście na pewno je zauważą.

Chcemy trochę odświeżyć i zmienić charakter nasadzeń. Rośliny jednoroczne zastąpimy bylinami, które kwitną przez większość sezonu. Będziemy to robić stopniowo – zapowiada Ewa Nowacka, architekt krajobrazu w Parku Śląskim. – Takie nasadzenia sprawiają wrażenie bardziej naturalnych. Są to głównie trawy, jeżówki, amsonie, przetacznikowce, które w przyszłym roku uzupełnimy czosnkiem ozdobnym. Chodzi o to, aby odejść od sztywnej konwencji roślin jednorocznych.

Wymiana roślinności już się rozpoczęła przy alei generała Jerzego Ziętka na odcinku od ulicy Złotej do Drona i na odcinku przy Dużym Stawie. Na pozostałych głównych alejach pozostaną natomiast rośliny sezonowe, nasadzane wiosna każdego roku. – Dzięki temu, goście parku odczują zróżnicowanie. Niektóre strefy staną się mocno kolorowe i geometryczne, ale będą i takie, które właśnie naturalnością przyciągną uwagę – tłumaczy Nowacka. Łącznie, w tym roku na klombach zostanie posadzonych 34 tysiące roślin jednorocznych i ponad dwa tysiące bylin.

Figury w plenerze

W najbliższym czasie wymienionych zostanie też kilka rzeźb plenerowych. Zachowane mają być te przy alei Żyrafy oraz wiewiórka przed budynkiem dyrekcji. Znikną natomiast dzięcioł i sowa. – W ich miejsce postawimy kilka kwietników przestrzennych nowego typu, w nieco innej lokalizacji – tłumaczy Joanna Karweta, koordynator ds. zieleni. – Będą wśród nich jeże, żółwie i duże serce, przy którym, mamy nadzieję, chętnie sfotografuje się niejedna para. Aranżacje przestrzenne obsadzimy raczej w barwach stonowanych. Będą to rośliny o ozdobnych liściach, głównie alternantera.

Kolejną nowością w parkowej przestrzeni mają być topiary, czyli rośliny o kształcie ostatecznie uformowanym przez człowieka. – Aby osiągnąć zamierzony efekt, odpowiednio przycina się krzewy. Planujemy, aby była to rodzina zajęcy – wyjaśnia Karweta.

Topole do wymiany

W tym roku dojdzie do wymiany parkowego drzewostanu przy alei generała Jerzego Ziętka. Chodzi o topole berlińskie, nieopodal restauracji Przystań. To kontynuacja prac, które rozpoczęto już kilka lat temu. W miejsce usuniętych drzew posadzone zostaną nowe. Podobne prace, ale już nie na tak szeroką skalę, będą realizowane przy kortach tenisowych oraz przy Kanale Regatowym.

– Na terenie parku mamy też drzewa, które są suche i martwe. Musimy je usunąć ze względów bezpieczeństwa – tłumaczy Łukasz Drozd, starszy specjalista ds. zieleni. – Na alei Ziętka posadzimy topole berlińskie, a na alei Spacerowej lipy. Przewidujemy też ambrowca amerykańskiego. Łącznie do usunięcia w tym roku mamy około 150 drzew, a do nasadzenia 120. Planujemy też nasadzenia kilkuset krzewów, m.in. bzów, forsycji i porzeczki krwistej.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...