Pierwsze e-zawody z Astronomii i Astrofizyki w historii. Wśród uczestników Polacy

2020-09-28

Pandemia Covid-19 sprawiła, że odwołano 14. Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), która miała odbyć się w tym roku w Kolumbii. W jej miejsce zorganizowane zostały zawody on-line (The Global e-Competition on Astronomy and Astrophysics), w których biorą udział drużyny z 40 krajów.

Polskę reprezentują uczestnicy LXIII Olimpiady Astronomicznej organizowanej przez Planetarium Śląskie. W związku z faktem, że z powodu pandemii koronawirusa nie doszło do zawodów centralnych w Chorzowie reprezentację Polski na zawody międzynarodowe wyłoniono na podstawie najlepszych wyników uzyskanych w zawodach okręgowych. Są to:

Mateusz Kapusta – III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,
Jakub Kappes – Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej,
Antoni Skoczypiec– V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
Michał Stefanik– IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu,
Kornel Howil – XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie

Polska reprezentacja została zgrupowana w hotelu na Stadionie Śląskim, w tymczasowej siedzibie Planetarium. Uczestników międzynarodowych zmagań on-line czekają trzy dni zawodów. Każdego dnia punktualnie o 14:00 otworzy się „okno” dla Europy. Dla pozostałych kontynentów o innych godzinach. Wtedy zawodnikom zostaną przesłane łączami internetowymi zadania w języku angielskim i polskim. Będą oni rozwiązywać zadania z teorii, analizy danych, a także wykonywać zadania obserwacyjne. Tak jak w przypadku IOAA uczestnicy zawodów będą rywalizować ze sobą indywidualnie i drużynowo.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze w przyszłym roku Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbędzie się tak jak zaplanowano i wtedy spotkamy się osobiście. Jeśli nie, nasze drogi się skrzyżują w przyszłości” - napisał do uczestników e-zawodów Greg Stachowski, prezydent IOAA.

Polskim zespołem opiekują się Waldemar Ogłoza i Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego pełniąc jednocześnie rolę liderów, tłumaczy i współorganizując całe przedsięwzięcie. Zawody odbywają się pod okiem kamery, a po drugiej stronie sędziowie bacznie śledzą, czy rozwiązania są samodzielne.

Wyniki zawodów poznamy 23 października podczas gali, która również zostanie zorganizowana w internecie.

Polska jest jednym z krajów - założycieli Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. W 2011 roku olimpiada międzynarodowa została zorganizowana w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...