Ruszyły obchody Dnia Weterana w Parku Śląskim. Przyjdź na wielki piknik militarny!

2022-05-28

W województwie śląskim wystartowały Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. W uroczystościach weźmie udział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak oraz marszałek Jakub Chełstowski. W sobotę od rana wojskowi ustawiają się ze swym imponującym sprzętem. Koniecznie musicie tu przybyć. A wieczorem kocert zespołu "Wilki". 

W sobotę, 28 maja 2022 roku, uroczystości rozpocznie msza święta w Kościele Garnizonowym w Katowicach. Następnie uczestnicy wydarzenia udadzą się pod Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, gdzie odbędzie się ceremonia wręczenia wyróżnień i złożenie kwiatów. Kolejnym punktem obchodów będzie Skwer Powstań Śląskich w Parku Śląskim, gdzie o godz. 12 nastąpi podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu. W tym czasie, w sąsiedztwie Stadionu Śląskiego, rozpocznie się piknik patriotyczno-militarny, w trakcie którego prezentować się będą jednostki wojskowe, policja, straż pożarna, a także organizacje pozarządowe działające na rzecz weteranów. Odbędą się także pokazy sprzętu bojowego i pojazdów motocyklowych. Najmłodsi będą mogli spędzić aktywnie czas w strefie małego rekruta. Zwieńczeniem pikniku będzie koncert zespołu „Wilki”, który rozpocznie się o godz. 18.

Warto przypomnieć, że Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy w 2012 roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej obejmuje polskich weteranów kompleksową opieką i wsparciem. Od 2020 roku, dzięki nowej ustawie o weteranach, wprowadzono szereg dodatkowych rozwiązań dla weteranów i ich rodzin, budując efektywny system pomocy i wsparcia. Obecnie status weterana posiada ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.

 

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...