Instalacja artystyczna w ramach projektu "SPOTKANIA ZE SZTUKĄ W PARKU ŚLĄSKIM"

2022-11-10

Dymy wyznaczają krajobraz.

"Land artowa instalacja site-specific zrealizowana w przestrzeni Ogrodu Mozaikowego Parku Śląskiego. Wykonana z naturalnych materiałów, nawiązuje do kamiennych wzorów na ścianach i jest ukłonem w stronę historii tego miejsca a co najważniejsze powstała w ramach warsztatów przeprowadzonych z Seniorami, osobami, które w latach kiedy powstawał Park sadziły tu pierwsze drzewa. Pamiętają oni czasy kiedy ten teren był nieużytkiem, wokół dymiły kominy i pełno było tu bieda szybów. Dziś z gałęzi i patyków, które znaleźliśmy w Parku Pani Adela, Pani Antonina, Pan Edward, Pan Janusz i Pan Jacek wspólnie z nami stworzyli tę efemeryczną instalację zataczając koło historii.

Dziękuję za wspólną pracę, budujące rozmowy i czas, który się zatrzymał. A to bardzo cenne i rzadkie zjawisko.

Tytuł instalacji został zaczerpnięty z publikacji pod tytułem "Śląski Park Kultury" z 1963 roku. Pod jednym ze zdjęć, na którym widać śląskie, zachmurzone pustkowie znalazłam podpis: Dymy wyznaczają krajobraz. Dziś już na szczęście nie ma tu dymiących kominów ale ich obecność dała początek zmianie na lepsze, narodzinom zielonych płuc Śląska. Kiedyś dymy stanowiły integralną część tego krajobrazu nadając mu określone kształty, które odnajduję we wzorach ułożonych z kamienia na mozaikowych ścianach"

Matylda Sałajewska, autorka projektu

Współpraca przy realizacji projektu: Asia Hobora, Karolina Gorczyńska - Jarek, Kasia Potocka-Portka oraz wolontariusze skupieni wokół Parkowej Akademii Wolontariatu Fundacja "Park Śląski", bez których to działanie nie byłoby możliwe

_________________________________

Działanie zrealizowane w ramach projektu "SPOTKANIA ZE SZTUKĄ W PARKU ŚLĄSKIM" wrzesień/październik 2022 Sztuka i natura są względem siebie komplementarne i pięknie się uzupełniają. Działania artystyczne mogą podkreślać naturalną przestrzeń, a sama natura nadaje tym działaniom nowy wymiar i kontekst. Projekt "Spotkania ze Sztuką w Parku Śląskim" zakładał realizację działań artystycznych oraz warsztatów w wybranych miejscach parku. Miejscach, które w ostatnim czasie odzyskały swój dawny blask: Kręgi Taneczne, Ogród Japoński, Świątynia Petrycha oraz Ogród Mozaikowy.

____________________________________

fot. Piotrek Cyganik, Matylda Sałajewska

 

 

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...