Tablice

Meandry cieku Michałkowickiego II - Warstwowa budowa lasu

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Las składa się z kilku warstw - pięter. Rozwarstwienie lasu jest wynikiem konkurencji roślin o dostęp do światła i może być bardziej, lub mniej zaznaczone.

Korony drzew - najwyższą warstwę tworzą korony różnych gatunków drzew. To one decydują o warunkach życia dla pozostałych organizmów leśnych. Zacieniają dno lasu, zmniejszają parowanie i zwiększają wilgotność powietrza. W lesie występują mniejsze różnice temperatur miedzy dniem a nocą niż na otwartych przestrzeniach. Korony drzew zamieszkują różne zwierzęta – ptaki i mniejsze nadrzewne ssaki.

Podszyt - poniżej warstwy drzew znajduje się podszyt. Tworzą go gatunki, którym nie przeszkadza cień wyższych drzew. Rosną tu krzewy i młode drzewa. Najmniejsze z nich to kolczaste krzaki jeżyn i malin a wśród najwyższych znajduje się np. trzmielina pospolita. Podszyt zamieszkuje wiele różnych zwierząt, mnóstwo tu owadów i pająków, ptaków. Spotkać można także dziki czy sarny.

Runo - ostatnią widoczna warstwą pokrywy roślinnej jest runo leśne. Tam, gdzie dostatecznie dużo światła słonecznego dociera aż do gleby rozwija się dość bujnie warstwa roślin zielnych. W gęstych lasach szpilkowych rośliny zielne prawie nie występują, ich miejsce zajmują mchy i porosty.

Ściółka - poniżej runa znajduje się ściółka leśna. Ściółkę leśną tworzą świeżo opadłe szczątki roślinne (takie jak igły, liście, szyszki, owoce, nasiona) i zwierzęce (pióra, sierść zwierząt), niezwiązane z glebą, które mogą być rozwiewane przez wiatr. Żyją tu bardzo ważne mikroorganizmy (głównie bakterie i grzyby) oraz organizmy glebowo-ściółkowe np. również dżdżownice, ślimaki i mrówki.

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...