Park Śląski w Chorzowie to niewątpliwie wyjątkowe miejsce na mapie województwa śląskiego. Jest największym parkiem miejskim w Polsce, a jego walory przyrodnicze, geneza i ciekawa historia oraz liczne atrakcje turystyczne są źródłem wielkiej popularności parku wśród mieszkańców największej w kraju miejskiej konurbacji.
Szczególne bogactwo przyrodnicze tego miejsca stanowiło motywacje do pozyskania środków finansowych na realizację projektu "EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności". Beneficjentem projektu jest Park Śląski S.A.
Projekt dofinansowany jest w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)
- dla Priorytetu: FESL.02.00-Fundusze Europejskie na zielony rozwój
- dla Działania: FESL.02.14-Ochrona przyrody i bioróżnorodność
Całkowita wartość projektu: 159 990 412.10 zł
Kwota dofinansowania z UE: 112 539 999.31 zł
Okres realizacji: 01.04.2024 - 31.12.2029
Główne cele projektu to ochrona przyrody i zachowanie bioróżnorodności na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie oraz popularyzacja wiedzy o jego walorach przyrodniczych i ekologii. Projekt koncentruje się na ochronie swoistych "centrów bioróżnorodności" - miejsc cennych przyrodniczo o ograniczonej dostępności. W ramach projektu przeprowadzona zostanie także rewitalizacja wybranych fragmentów ekosystemów leśnych i wodnych, które docelowo będą stanowiły atrakcje na trasie "podróży do bioróżnorodności". Te żywe laboratoria, połączone siecią ścieżek dydaktycznych, będą źródłem unikalnych doznań poznawczych i estetycznych.
Projekt jest realizowany poprzez wdrożenie następujących działań:
- Działania z zakresu ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności w tym ekosystemów tj.: ekosystemu leśnego i wodnego. Realizacja tego zadania zaplanowana jest w dwóch etapach:
- I Etap obejmuje przeprowadzenie szczegółowych ekspertyz przyrodniczych (dendrologicznej, botanicznej, zoologicznej, siedliskowej, hydrogeologicznej i in.), których najważniejszym produktem będą dokumenty planistyczne stanowiące podstawę do realizacji konkretnych inwestycji i działań w II Etapie.
- II Etap obejmuje szereg działań których celem będzie poprawa kondycji ekosystemów leśnych i wodnych, w tym m.in.: usuwanie wytypowanych gatunków roślin inwazyjnych, pielęgnacja drzewostanów wzdłuż ciągów komunikacyjnych, rewitalizacja 4 zbiorników wodnych i renaturyzacja cieku Michałkowickiego II, budowa zimowisk dla płazów, rewitalizacja alpinarium, instalacja budek lęgowych dla ptaków i in.
- Utworzenie Parkowego Centrum Bioróżnorodności wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem.
- Przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej, zwiększającej poziom świadomości ekologicznej, w formie 2580 warsztatów wyjazdowych w ok. 1200 placówkach oświatowych i 580 warsztatów stacjonarnych na terenie Parku Śląskiego.
Produktami projektu będą m.in.:
- dokumenty planistyczne z zakresu ochrony przyrody: Operat w zakresie pielęgnacji drzew i gospodarki zadrzewieniem parku, Program ochrony i rewitalizacji wybranych ekosystemów leśnych i wodnych;
- ponad 36 ha obszarów cennych przyrodniczo, objętych działaniami ochronnymi i odtwarzającymi;
- rewitalizacja czterech zbiorników wodnych i jednego cieku na terenie Parku Śląskiego;
- wykonanie działań ochronnych dla co najmniej 28 gatunków roślin i zwierząt posiadających status zagrożenia lub ochrony;
ODNOŚNIKI
https://parkslaski.treespot.pl/bioroznorodnosc
Projekt: „EKOPARK zielona perła Śląska - podróż do bioróżnorodności", realizowany jest w ramach środków Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet FESL.02 „Fundusze Europejskie na zielony rozwój”, Działanie FESL.02.14. „Ochrona przyrody i bioróżnorodność – tryb niekonkurencyjny”.