Akcja Sadzenie w Parku Śląskim: czterysta dzieci i czterysta nowych drzew [ZDJĘCIA]

2017-04-21

Sosny czarne, graby, buki, wiązy, jesiony - łącznie czterysta sadzonek drzew uczniowie śląskich szkół, wolontariusze, oraz przedstawiciele organizacji społecznych posadzili dziś w trakcie akcji „Sadzenie w Parku Śląskim”. Zdążyli też posprzątać park i zawiesić na drzewach budki lęgowe dla ptaków.

Ponad czterysta dzieci skorzystało z przygotowanych przez Park Śląski i Fundację Park Śląski obchodów Światowego Dnia Ziemi. Parkowa fundacja, Centrum Helen Doron, Miejska Partyzantka Ogrodnicza oraz Nadleśnictwo Katowice, przygotowały specjalnie na tę okazję punkty programowe i informacyjne.

– W tych miejscach edukujemy na świeżym powietrzu. Natomiast w naszej Akademii Bioróżnorodności najmłodsi oglądają pantofelki pod mikroskopami i budują wiatrowe elektrownie – wyjaśnia Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski.

Zamiłowanie do przyrody
Czterysta sadzonek drzew Nadleśnictwo Katowice przekazało Fundacji Park Śląski w ramach akcji „1000 drzew na minutę” do zasadzenia na terenie parku. – To sadzonki bardzo dobrej jakości, z zakrytym systemem korzeniowym, zakupione w szkółce w Rudach Raciborskich. Szansa na to, że sadzące je osoby będą mogły zobaczyć, jak urosły, jest naprawdę duża – uważa Dawid Leńczuk z Nadleśnictwa Katowice. – W ten sposób chcemy edukować społeczeństwo odnośnie lasów, ich ochrony i gospodarki leśnej.

– Tym razem przyszłyśmy z klasą pierwszą. Ale z edukacyjnej oferty parkowej fundacji w Laboratorium Bioróżnorodności korzystamy już od kilku lat – przyznaje Joanna Respondek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej numer 17 z oddziałami integracyjnymi w Świętochłowicach.– Wcześniej przekazywałyśmy uczniom wiedzę teoretyczną. Teraz będą mogli sprawdzić ją w praktyce. Warto krzewić w dzieciach poszanowanie i zamiłowanie do przyrody.

Troska o roślinność
W tegorocznym sadzeniu udział wzięli również przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasz Park”. – Sadziłem tu drzewa, gdy byłem w szkole. Teraz zabrałem na tę akcję wnuka – mówi Zdzisław Matuszewski, wiceprzewodniczący stowarzyszenia. – Bardzo zależy nam, aby w parku nie wycinano drzew i aby pielęgnacja roślinności na jego terenie była na jak najwyższym poziomie. Mamy w parku wiele pięknych okazów, o które koniecznie trzeba zadbać i je wyeksponować – podkreśla.

Podczas dzisiejszej akcji uczniowie sprzątali też park i grabili liście. Sporą ciekawostką było natomiast wspólne wieszanie dwudziestu budek lęgowych dla ptaków, które udało się zakupić dzięki wsparciu Fundacji PZU. – Przy okazji ornitolog mówi m.in. o właściwych zasadach karmienia ptaków, dbania o ich intymność. Dzieci dowiadują się, też która budka jest przeinaczona dla konkretnych gatunkow i dlaczego tak jest – tłumaczy Poraj.

W niedzielę kolejna odsłona akcji „Sadzenie w Parku Śląskim”. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...