Planetarium Śląskie będzie areną zmagań młodych naukowców z 53 krajów!

2023-07-14

Planetarium Śląskie w dniach 10-20 sierpnia będzie miejscem zmagań 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, w ramach której rywalizować będzie 265 zawodników i 140 liderów z 53 krajów.

Dziś odbył się briefing prasowy informujący o stanie przygotowań do wydarzenia. Olimpiada odbędzie się kosztem 5 mln zł, z czego województwo śląskie przeznaczyło na ten cel 3,2 mln zł.

W briefingu uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, dyrektor Planetarium – Śląskiego Parku Nauki Stefan Janta, prezydent Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki Aniket Sule oraz sekretarz IOA Natasza Dragovic.

Rok temu otworzyliśmy Planetarium Śląskie, które zostało zmodernizowane za 150 mln zł. Lwia część z tej kwoty to środki europejskie. To bardzo dobrze wydane pieniądze – zauważył Jakub Chełstowski. – Liczba odwiedzających jest imponująca, bijemy rekordy pod tym względem. Teraz bardzo cieszę się odbędzie się tu międzynarodowa olimpiada. To właśnie tutaj młodzi przyszli naukowcy będą szlifować swoje umiejętności i pogłębiać wiedzę. Jestem przekonany, że w przyszłości będą dokonywać wielkich odkryć.

Dyrektor Planetarium Śląskiego, Stefan Janta, podkreślił, że ostatnia olimpiada, która odbyła się w Polsce w 2011 r. zgromadziła 26 reprezentacji, tym razem liczba ta podwoiła się.

Bardzo jesteśmy wdzięczni, że pan marszałek nas wsparł i pozwolił zorganizować tę olimpiadę. To będzie wydarzenie, dzięki któremu o Planetarium Śląskim dowiedzą się tysiące ludzi na całym świecie. To wspaniała promocja dla nas i całego regionu – podkreślił Stefan Janta.

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...