W pierwotnych założeniach dotyczących parku, nie było kąpieliska. Wzmianka o planach jego budowy pojawiła się dopiero w przedmowie generała Jerzego Ziętka do albumu „Śląski Park Kultury”.
Tak ogromnych kąpielisk w Polsce wtedy jeszcze nie budowano, więc wzorców trzeba było szukać poza jej granicami. Znaleziono je na Węgrzech, w Budapeszcie. Sztuczna fala jest wzorowana na jednym z basenów z wyspy Małgorzaty, a realizacji podjęli się architekci Jan Kozub, Alojzy Wróblewski i Ryszard Koczy. Konsultantem został Bohdan Boczkaj.
Uroczyste otwarcie „Fali” nastąpiło 12 czerwca 1966 roku. Latem tego roku, kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób. Kompleks szybko zdobył renomę i opinię najlepszego tego typu ośrodka w województwie. W roku 1967, zespół kąpieliskowy zaprezentowano członkom Międzynarodowej Unii Architektów. Do dzisiaj „Fala” jest uznawana za wybitne osiągnięcie architektury sportowej. Na basenach „Fali” odbywały się też liczne zawody sportowe, również o charakterze międzynarodowym. Ostatnie otwarcie kąpieliska miało miejsce w 2014 roku.
Wkrótce rozpocznie się modernizacja obiektu. Obiekt pomieścić ma ponad 2 tys. gości! Nowa Fala zyska m.in. dwa wodne place zabaw, gejzery, fontanny, czy pięć zjeżdżalni - najdłuższa będzie miała blisko 100 metrów! Oprócz tego będą trzy tory do pływania, wieża do skoków, plaża z leżakami, czy mały amfiteatr. Zakończenie prac planowane jest na 2023 rok.