W piątkowe wieczory Ogród Japoński zamieni się w Ogród Dźwięku. 5 lipca zagra Łukasz Dembiński

2024-07-04

W najbliższy piątek, 5 lipca br. o godz. 19.00 odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Ogród Dźwięku”. Koncerty w Ogrodzie Japońskim co roku w wakacje gromadzą melomanów.

Podczas pierwszego koncertu pt. „Handpan Solo Act” (5 lipca, godz. 19.00) uczestnicy koncertu będą mieli okazję zanurzyć się w niezwykłych dźwiękach instrumentu o nazwie handpan. Na instrumencie zagra Łukasz Dembiński, muzyk perkusjonalista, promotor muzyczny, podróżnik. Założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, a w szczególności bębnów afrykańskich, obecnie zafascynowany brzmieniem handpanów .

Artysta zaprezentuje kompozycje oraz utwory z ostatniego albumu pt. „a few stories about something”, zagrane na 6 różnie brzmiących handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmi również zachodnio-afrykańska tykwa calabash , djembe, basowe bębny dunduny i ilimba  - tradycyjny instrument grupy etnicznej Gogo z Afryki wschodniej.

Handpan to stosunkowo młody instrument perkusyjny, , wyglądający jak duża skorupa żółwia, który zadebiutował na scenie muzycznej na początku XXI wieku. Pierwotnie, handpan był używany głównie w kontekstach medytacyjnych i relaksacyjnych, co wynikało z jego hipnotyzującego, rezonansowego brzmienia. Szybko jednak zyskał popularność w różnorodnych gatunkach muzycznych, od muzyki elektronicznej po jazz i world music.

Podczas piątkowego koncertu będzie okazja usłyszeć tę pierwotną , bardziej medytacyjną odsłonę tego instrumentu.

– Zapraszamy na klimatyczne koncerty w Ogrodzie Japońskim. To okazja, aby zanurzyć się w dźwiękach wyjątkowej muzyki w otoczeniu przyrody. Można zabrać ze sobą koc i wygodnie rozsiąść się na trawie – mówi Katarzyna Szymańska-Marzec z działu promocji Parku Śląskiego.

Kolejny koncert w Ogrodzie Japońskim zaplanowany jest w piątek 26 lipca, o godz 19.00. Na scenie zaprezentuje się Maria Pomianowska, profesor sztuk muzycznych, wokalistka, kompozytorka i pedagog.

Maria Pomianowska to profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz multiinstrumentalistka grająca m.in. na staropolskich instrumentach smyczkowych: suce biłgorajskiej, fideli płockiej, suce mieleckiej, ale także na indyjskim sarangi, bułgarskiej gadułce, które to instrumenty z jej inicjatywy, wspólne z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim 25 lat temu zostały zrekonstruowane. Od tego czasu artystka koncertuje na całym świecie propagując i przybliżając wszystkim te zapomniane już instrumenty. Jednocześnie śpiewa ludowe piosenki i pomiędzy utworami w wyjątkowy sposób opowiada o tych instrumentach, często wplatając rozbudzające wyobraźnię opowieści.

Co ciekawe, w kontekście Ogrodu Japońskiego, w którym koncert się odbędzie, artystka  jako ambasadorowa RP w Japonii w latach 1997-2002 zaprzyjaźniła się̨ z całą rodziną cesarską, koncertując i komponując muzykę̨ dla Jej Wysokości Cesarzowej Michiko.

Udział w koncertach jest bezpłatny.

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...