Atrakcje

Budynek Dyrekcji

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Budynek dyrekcji zbudowano prawie 17 lat po powstaniu Parku. Jest projektem duetu Henryk Buszko – Aleksander Franta. Duże okna, klinkierowa cegła i kamień pińczowski idealnie komponują się z parkową zielenią i czynią budynek dyrekcji lekkim, eleganckim i prestiżowym. Pierwsza siedziba dyrekcji mieściła się w zabudowaniach gospodarskich na dzisiejszym Osiedlu Tysiąclecia, na wprost alei Głównej.

Pracownicy urzędowali pośród łanów zboża, koni i przejeżdżających traktorów. Stamtąd zostali przeniesieni w okolice obecnego AKS, gdzie za dzisiejszym centrum handlowym, stała piękna modernistyczna willa. Kolejnym miejscem, w którym „zakotwiczyła” dyrekcja, była restauracja Przystań, a następnym wieża na Stadionie Śląskim. Dopiero tam podjęto decyzję o budowie funkcjonalnego i w miarę reprezentacyjnego budynku dla potrzeb zarządu parku.

Budynek dyrekcji do użytku został oddany w 1967 roku. Obiekt można zaliczyć do postmodernizmu. Zgodnie z założeniami projektantów, miał być współczesny i estetyczny - zastosowano w nim bardzo nowoczesne jak na owe lata rozwiązania.

W budynku bardzo chętnie przebywał generał Jerzy Ziętek, który był bardzo zaangażowany w budowę Parku. Na jednej z zewnętrznych ścian, do dziś wisi zresztą upamiętniająca go tablica. Zimą 2015 roku, obiekt przeszedł pierwszą od momentu powstania poważną modernizację wnętrza.

Panorama 3D

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...