Atrakcje

Kanał Regatowy

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Kanał Regatowy to liczący 550 metrów długości zbiornik wodny, który powstał jako przedłużenie 7 hektarowego Dużego Stawu. To wyjątkowy sztuczny zbiornik utworzony z myślą o kajakach, łódkach i rowerkach wodnych. a na jego środku znajduje się charakterystyczna wyspa.

Zarówno Kanał Regatowy, jak i zbiorniki w Rosarium, są sztuczne. W latach 2005 – 2010, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część parkowych stawów przeszła rewitalizację. Oczyszczono je z zalegających na dnie osadów i śmieci oraz uporządkowano osuwające się skarpy, które uniemożliwiały swobodny przepływ wody. Wokół stawów posadzono ciekawe gatunki roślin ozdobnych, w tych miejscach odżyła też parkowa fauna. Początkowo Kanał Regatowy miał być znacznie dłuższy i prowadzić aż do Dużego Stawu w Wesołym Miasteczku, jednak zrezygnowano z tego pomysłu z powodu zbyt dużych prognozowanych kosztów. Ostatecznie doprowadzono go mniej więcej w okolice Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Na terenie zlokalizowanym pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz powstała przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”. To za jej pośrednictwem woda zarówno z Kanału Regatowego, jak i Dużego Stawu będzie trafiała właśnie do nowego polderu. System jest w pełni zautomatyzowany. Chodzi o to, aby przygotować Kanał Regatowy i Duży Staw na przyjęcie większej ilości wody w trakcie intensywnych opadów.

Panorama 3D

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...