Atrakcje

Kolej Linowa „Elka" Stacja Stadion Śląski

Pliki audio

Informujemy, że w związku z budową drugiego odcinka Kolei Linowej Elka, kolej pozostaje     NIECZYNNA      do odwołania.

Prace są prowadzone w celu ulepszenia atrakcji i zapewnienia jeszcze lepszego doświadczenia dla odwiedzających w przyszłości. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i będziemy Was informować o postępach.

Dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie!

 

 

Kolej linowa „Elka” , najdłuższa kolej nizinna w Europie. Ruszyła 8 września 2013 roku w nowoczesnej odsłonie po 7-letniej przerwie i dokładnie po 46 latach od pierwszego przejazdu. Jej trasa wiedzie od Stadionu Śląskiego, aż do wesołego miasteczka. Podczas przejażdżki „Elką” można podziwiać Park z zupełnie innej perspektywy. Z lotu ptaka widać ogrom parkowej przyrody oraz można podziwiać większość parkowych obiektów. Doskonałe możliwości obserwacyjne są największym atutem Elki.

Kolej daje odwiedzającym dwie możliwości przejazdu – kanapą, mieszczącą 4 osoby, oraz gondolą, którą jednocześnie może podróżować aż 8 osób. Zastosowanie kursowania w systemie mieszanym czyni ją jedyną tego typu atrakcją w całym kraju.
Górna granica prędkości Elki wynosi 5 m/s, a jej dolny pułap to około 0,5 m/s. Najczęściej , podczas rekreacyjnych przejazdów, osiąga ona prędkość 2 m/s. Przy takiej szybkości czas kursu w obie strony wynosi około 40 min.

Kolej Linowa jest wyposażona w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Ponadto dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie w planach jest przebudowa „Elki” i ponowne jej uruchomienie w tzw. trójkącie. Stacja Stadion Śląski- Wesołe Miasteczko, Wesołe Miasteczko- Planetarium oraz Planetarium – Stadion Śląski, co oznacz również budowę nowoczesnej stacji zlokalizowanej przy Planetarium – Śląski Park Nauki.- Jest to bardzo wyczekiwana inwestycja. Uruchomienie kolejki w dawnym szlaku uczyni ją atrakcyjniejszą, szczególnie biorąc pod uwagę trasę, która będzie przebiegała nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

Film 360

Panorama 3D

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...